Wykaz dokumentów postępowania przygotowawczego jest informacją publiczną

Artur Mezglewski

Wygraliśmy z Prokuratorem Rejonowym w Zambrowie (i jego niezacnym szefem). Sprawa dotyczyła dostępu do wykazu dokumentów znajdujących się w aktach prawomocnie zakończonego dochodzenia. Prokurator w sposób arogancki, bezsadany i bezprawny odmawiał dostępu do żądanej informacji publicznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 29 października 2019 r.  zobowiązał  go  do udostępnienia wykazu.

Wyrok jest ważny nie tylko dla nas, ale także dla wszystkich obywateli, gdyż  wykładnia dokonana w tej sprawie przez WSA wiąże inne sądy administracyjne, orzekające w analogicznych stanach faktyczncyh. Odtąd każdy, kto będzie wnosił skargę na beczynność prokuratora w przedmiocie udostępnienia wykazu dokumentów z akt dochodzenia – może się skutecznie powołać na to orzeczenie.

Poniżej publikujemy przedmiotowy wyrok – bez animizacji (m. in. z nazwiskami krnąbrnych prokuratorów). Publikujemy też wszytskie dokumenty w sprawie. 

Wyrok

Wyrok 1  Wyrok 2  Wyrok 3  Wyrok 4  Wyrok 5  Wyrok 6  Wyrok 7  Wyrok 8  Wyrok 9 Wyrok 10

Dokumenty w sprawie w układzie chronologicznym

Autorem skargi jest Tomasz Hankus – student IV roku prawa.

Wyrok WSA w Białymstoku uprawomocni się. Prokuratura nie złozyła skargi kasacyjnej, a Stowarzyszenie jej również nie złozy (termi w biegu).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja publiczna, Jawność postępowania, Prokuratura, Stowarzyszenie Prawo na Drodze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Wykaz dokumentów postępowania przygotowawczego jest informacją publiczną

 1. Jan pisze:

  Nie działa link „Wniosek SPnD o przekazanie sprawy na rozprawę”. Czy jest możliwość naprawy tego?

 2. antypies pisze:

  Brawo, małymi kroczkami kasta traci prawo do bezkarności, ale trzeba pamiętać wypowiedź członka kasty: „powiem szczerze żądam zemsty”!

  • Krzysiek pisze:

   Nie chcę być złym prorokiem, ale prędzej czy później niektórzy co bardziej „nieludzcy” przedstawiciele nadzwyczajnej kasty mogą doczekać się, ale zemsty osobistej na nich dokonanej przez ich niewinne a skazane ofiary. Karma co prawda wraca zawsze, ale niektórzy mogą nie czekać aż tak długo i wziąć sprawy w swoje ręce. Nie każdy jest też zdolny do wybaczania czynów, które nie powinny być wybaczane jak chociażby skazywanie niewinnych, bo wtedy sędzia staje się przestępcą. Nie policjant, nie prokurator, nawet nie biegły sądowy, ale sędzia – bo to on wydaje wyrok i bierze za ten wyrok pełną OSOBISTĄ odpowiedzialność, a nie zrzuca ją na jakieś tam „demokratyczne państwo prawa” czy inną „rzeczypospolitą”. A jak który sędzia nie chce brać osobistej odpowiedzialności za wydawane wyroki tylko kryć się za jakimś „immunitetem niezawisłowści” to przecież nikt nikogo nie zmusza do bycia sędzią. I na koniec żeby czasem nikt nie posądzał mnie o „inspirowanie” albo „nawoływanie” czy podobne bzdety – ja tylko ostrzegam, że ludzka cierpliwość i nadstawianie policzka też ma swoje granice, a zasada „oko za oko i ząb za ząb” również ma podstawy prawne.

 3. 31węzłowy Burke pisze:

  Mocny zawodnik!31

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *