Zarząd SPnD podjął dzisiaj uchwałę, w której uznał pomiary prędkości wykonywane urządzeniem Iskra-1 za zupełnie niewiarygodne i do niczego nieprzydatne, a także wezwał Policję do natychmiastowego zaprzestania wykorzystywania tego urządzenia do pomiarów prędkości w ruchu drogowym. Zarząd postanowił także, że wszystkie przypadki wykorzystania pomiarów prędkości dokonanych urządzeniem Iskra-1 w postępowaniach karnych i administracyjnych będą ujawniane na naszej stronie internetowej.
W dniu jutrzejszym (1 lipca 2015 r.) zostanie udostępniony film obrazujący wyniki przeprowadzonego przez nas eksperymentu. O godzinie 11.00 płyty z nagraniem filmu zostaną przekazane dziennikarzom, którzy przybędą na krótki briefing, jaki organizujemy w Warszawie pod gmachem sejmu. Natomiast o godzinie 17.00 film ten zostanie „odpalony” na YouTubie, na kilku kanałach jednocześnie. Link do filmu pojawi się również na niniejszej stronie.
Uchwała nr 20/15
Zarządu Stowarzyszenia Prawo na Drodze
z dnia 30 czerwca 2015 r.
w sprawie wiarygodności pomiarów prędkości wykonywanych ręcznym miernikiem prędkości typu „Iskra-1”
§ 1
Zarząd Stowarzyszenia Prawo na Drodze – działając na podstawie § 7 lit. b i c Statutu SPnD – po zaznajomieniu się z danymi technicznymi ręcznego miernika prędkości typu „Iskra-1”, jego zgodnością z obowiązującymi prawnie wymogami dla tego typu urządzeń, a także po zapoznaniu się z wynikami eksperymentu, mającego na celu sprawdzenie możliwości wykorzystania tego miernika w zróżnicowanych warunkach ruchu drogowego, uznaje pomiary wykonywane urządzeniem „Iskra-1” za niewiarygodne, a samo urządzenie za zupełnie nieprzydatne do wykorzystywania w procedurach kontroli ruchu drogowego.
Wyniki pomiarowe uzyskiwane przy użyciu tego urządzenia – szczególnie w sytuacjach, gdy w zasięgu jego pracy znajdują się inne pojazdy – noszą cechy przypadkowości, tzn. pomiar prawidłowy, jak i nieprawidłowy, są w takim samym stopniu prawdopodobne.
§ 2
Zarząd Stowarzyszenia Prawo na Drodze wzywa organy kontroli ruchu drogowego do natychmiastowym zaprzestania wykorzystywania tego urządzenia do kontroli pomiarów prędkości w ruchu drogowym.
Zarząd SPnD apeluje ponadto do osób wykonujących władzę sądowniczą w Rzeczypospolitej Polskiej, aby w toczących się postępowaniach, których przedmiotem jest przekroczenie prędkości ujawnione przy użyciu miernika prędkości typu „Iskra-1”, brali pod uwagę fakt, iż pomiar ten nie może stanowić wiarygodnego dowodu popełnienia wykroczenia, o którym mowa w art. 92a Kodeksu wykroczeń.
Analogiczny apel kieruje się ponadto do starostów powiatowych, podejmujących decyzje administracyjne o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem na podst. art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami.
§ 3
Zarząd SPnD stoi na stanowisku, iż wykonywanie pomiarów prędkości przy użyciu miernika Iskra może wypełniać znamiona przestępstwa tworzenia fałszywych dowodów, o którym mowa w art. 235 KK, zaś orzekanie o winie w oparciu o tego rodzaju dowód przekracza granice zasady swobodnej oceny materiału dowodowego.
§ 4
SPnD będzie gromadzić informacje na temat instytucji oraz funkcjonariuszy publicznych, wykorzystujących pomiary prędkości wykonane Iskrą w postępowaniach karnych i administracyjnych.
Potwierdzone przypadki użycia urządzenia Iskra podczas kontroli ruchu drogowego, wyroki skazujące oraz decyzje administracyjne, wydane na podstawie pomiaru dokonanego Iskrą, będą podawane do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.prawonadrodze.org.pl – wraz z sygnaturą sprawy oraz nazwiskami funkcjonariuszy. W każdej z tych spraw SPnD podejmie też stosowne interwencje do organów instancyjnie nadrzędnych lub nadzorujących.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem 2 lipca 2015 r.
Zarząd
Stowarzyszenia Prawo na Drodze
Podziękowania za wsparcie
Serdecznie dziękujemy firmom prywatnym oraz osobom fizycznym, które wsparły nasz eksperyment z Iskrą-1. W sumie wsparło nas ok. 20 różnych podmiotów. Na nasze konto wpłynęły darowizny na ten cel w wysokości 3 536 zł. Uzyskaliśmy ponadto pomoc materiałową. Nadmieniam też, że wszystkie osoby, które wzięły czynny udział w eksperymencie zrzekły się honorariów. Wszystko wskazuje na to, że otrzymana suma wystarczy na pokrycie wszystkich wydatków związanych z eksperymentem.
A teraz nadszedł czas, aby wszystkie egzemplarze Iskry zniknęły z dróg i trafiły do muzeów – gdzie jest ich miejsce. I tak się stanie niebawem.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Komendanta
PEWNIE odpowiedź będzie pokrętna tak jak zwykle (dla SPnD…)
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Komendanta Głównego
Policji nadinsp. Krzysztofa Gajewskiego z apelem o wyjaśnienie przyczyn
tych rozbieżności.
Tak istotne rozbieżności w zakresie ustalania faktycznej prędkości
pojazdu budzą szczególne zaniepokojenie w kontekście nowelizacji kodeksu
drogowego. Nowe przepisy nakazują policjantom zatrzymywanie kierowcom
praw jazdy, gdy przekroczą w terenie zabudowanym prędkość 50 km/h.
– W sytuacji, w której ustalenia sądu i policji mogą różnić się aż o 43
km/h niejednokrotnie może dochodzić do przypadków, w których prawo jazdy
zostanie zatrzymane osobie, która w rzeczywistości nie przekroczyła
dozwolonej prędkości o 50 km/h. Z tego powodu sprawa pana Krzysztofa
Hołowczyca wzbudziła nasze zaniepokojenie – tłumaczy dr Piotr Kładoczny,
prawnik HFPC.
Warto przypomnieć, że w sprawie wątpliwości konstytucyjnych wobec wyżej
wymienionej regulacji HFPC szczegółowo wypowiedziała się już w swoim
wystąpieniu do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Proszę SPnD o wprowadzenie takiego zapisu do statutu na podstawie którego zdelegalizujemy Policję. Również stosowne pytanie o wydalenie ze słuzby inteligentnych inaczej kumendanów Policji (Poznań się kłania w pierwszej kolejności) powinno zostać dopisane do referendum. A co!
Please, to jednak nie 1 kwietnia 😀
E tam. Na 1 kwietnia zdelegalizujemy rząd RFN.
Mam dokument z gum u że iskra nie może współpracować z pol camem bo nie zbadano takiego połaczenia .Jak to wygląda na dziś nie wiem w każdym razie piszą że mogą być w jednym pojeżdzie użytkowane ale pod warunkiem że pracują samodzielnie i niezależnie .
A na stronie Emil.tv o poznańskim frogu czyli Józefie Klimczewskim szefie poznańskiej drogówki szalejącym po drodze ! Uwaga ! Mocny materiał. 31
Macie skan oryginału tego dokumentu? Da się go wrzucić na stronę? Można by wozić w aucie i okazywać policjantom mierzącym prędkość Iskrą.
OOO w Garwolinie ani myślą rezygnować .Publicznie argumentują problem identyfikacji pojazdu stwierdzeniem że …..policjant jest osobą zaufania publicznego ….nosz …..Ja nie mam możliwości ale jakby ktoś upublicznił na forum pismo z gum to przesłał bym mu materiał .
Policja w Sopocie bardzo aktywnie użytkuje swoje Iskry. Warto przesłać informację do nich bezpośrednio oraz do SR w Sopocie orzekającego w sprawach o przekroczenie prędkości gdzie dowodem jest pomiar wykonany Iskrą.
Psst, Iskierka zgasła …