W sprawie policyjnej Iskry: dziś uchwała, jutro upubliczniamy film

Zarząd SPnD podjął dzisiaj uchwałę, w której uznał pomiary prędkości wykonywane  urządzeniem Iskra-1 za zupełnie niewiarygodne i do niczego nieprzydatne, a także wezwał Policję do natychmiastowego zaprzestania wykorzystywania tego urządzenia do pomiarów prędkości w ruchu drogowym. Zarząd postanowił także, że wszystkie przypadki wykorzystania pomiarów prędkości dokonanych urządzeniem Iskra-1 w postępowaniach karnych i administracyjnych będą ujawniane na naszej stronie internetowej.

W dniu jutrzejszym (1 lipca 2015 r.) zostanie udostępniony film obrazujący wyniki przeprowadzonego przez nas eksperymentu. O godzinie 11.00 płyty z nagraniem filmu zostaną przekazane dziennikarzom, którzy przybędą na krótki briefing, jaki organizujemy w Warszawie pod  gmachem sejmu. Natomiast o godzinie 17.00 film ten zostanie „odpalony” na YouTubie, na kilku kanałach jednocześnie. Link do filmu pojawi się również na niniejszej stronie. 

Uchwała nr 20/15
Zarządu Stowarzyszenia Prawo na Drodze
z dnia 30 czerwca 2015 r.
w sprawie wiarygodności pomiarów prędkości wykonywanych ręcznym miernikiem prędkości typu „Iskra-1”

§ 1

Zarząd Stowarzyszenia Prawo na Drodze – działając na podstawie § 7 lit. b i c Statutu SPnD – po zaznajomieniu się z danymi technicznymi ręcznego miernika prędkości typu „Iskra-1”, jego zgodnością z obowiązującymi prawnie wymogami dla tego typu urządzeń, a także po zapoznaniu się z wynikami eksperymentu, mającego na celu sprawdzenie możliwości wykorzystania tego miernika w zróżnicowanych warunkach ruchu drogowego, uznaje pomiary wykonywane urządzeniem „Iskra-1” za niewiarygodne, a samo urządzenie za zupełnie nieprzydatne do wykorzystywania w procedurach kontroli ruchu drogowego.
Wyniki pomiarowe uzyskiwane przy użyciu tego urządzenia – szczególnie w sytuacjach, gdy w zasięgu jego pracy znajdują się inne pojazdy – noszą cechy przypadkowości, tzn. pomiar prawidłowy, jak i nieprawidłowy, są w takim samym stopniu prawdopodobne.

§ 2

Zarząd Stowarzyszenia Prawo na Drodze wzywa organy kontroli ruchu drogowego do natychmiastowym zaprzestania wykorzystywania tego urządzenia do kontroli pomiarów prędkości w ruchu drogowym.
Zarząd SPnD apeluje ponadto do osób wykonujących władzę sądowniczą w Rzeczypospolitej Polskiej, aby w toczących się postępowaniach, których przedmiotem jest przekroczenie prędkości ujawnione przy użyciu miernika prędkości typu „Iskra-1”, brali pod uwagę fakt, iż pomiar ten nie może stanowić wiarygodnego dowodu popełnienia wykroczenia, o którym mowa w art. 92a Kodeksu wykroczeń.
Analogiczny apel kieruje się ponadto do starostów powiatowych, podejmujących decyzje administracyjne o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem na podst. art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami.

§ 3

Zarząd SPnD stoi na stanowisku, iż wykonywanie pomiarów prędkości przy użyciu miernika Iskra może wypełniać znamiona przestępstwa tworzenia fałszywych dowodów, o którym mowa w art. 235 KK, zaś orzekanie o winie w oparciu o tego rodzaju dowód przekracza granice zasady swobodnej oceny materiału dowodowego.

§ 4

SPnD będzie gromadzić informacje na temat instytucji oraz funkcjonariuszy publicznych, wykorzystujących pomiary prędkości wykonane Iskrą w postępowaniach karnych i administracyjnych.
Potwierdzone przypadki użycia urządzenia Iskra podczas kontroli ruchu drogowego, wyroki skazujące oraz decyzje administracyjne, wydane na podstawie pomiaru dokonanego Iskrą, będą podawane do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.prawonadrodze.org.pl – wraz z sygnaturą sprawy oraz nazwiskami funkcjonariuszy. W każdej z tych spraw SPnD podejmie też stosowne interwencje do organów instancyjnie nadrzędnych lub nadzorujących.

§ 5

Uchwała wchodzi w życie z dniem 2 lipca 2015 r.

                                                                                                               Zarząd

                                                                                  Stowarzyszenia Prawo na Drodze

Podziękowania za wsparcie

Serdecznie dziękujemy firmom prywatnym oraz osobom fizycznym, które wsparły nasz eksperyment z Iskrą-1. W sumie wsparło nas ok. 20 różnych podmiotów. Na nasze konto wpłynęły darowizny na ten cel w wysokości 3 536 zł. Uzyskaliśmy ponadto pomoc materiałową. Nadmieniam też, że wszystkie osoby, które wzięły czynny udział w eksperymencie zrzekły się honorariów. Wszystko wskazuje na to, że otrzymana suma wystarczy na pokrycie wszystkich wydatków związanych z eksperymentem.

A teraz nadszedł czas, aby wszystkie egzemplarze Iskry zniknęły z dróg i trafiły do muzeów – gdzie jest ich miejsce. I tak się stanie niebawem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Iskra-1, Ręczne mierniki prędkości, Stowarzyszenie Prawo na Drodze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na W sprawie policyjnej Iskry: dziś uchwała, jutro upubliczniamy film

 1. jjjjjjj pisze:

  Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Komendanta

  PEWNIE odpowiedź będzie pokrętna tak jak zwykle (dla SPnD…)

  Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Komendanta Głównego
  Policji nadinsp. Krzysztofa Gajewskiego z apelem o wyjaśnienie przyczyn
  tych rozbieżności.

  Tak istotne rozbieżności w zakresie ustalania faktycznej prędkości
  pojazdu budzą szczególne zaniepokojenie w kontekście nowelizacji kodeksu
  drogowego. Nowe przepisy nakazują policjantom zatrzymywanie kierowcom
  praw jazdy, gdy przekroczą w terenie zabudowanym prędkość 50 km/h.

  – W sytuacji, w której ustalenia sądu i policji mogą różnić się aż o 43
  km/h niejednokrotnie może dochodzić do przypadków, w których prawo jazdy
  zostanie zatrzymane osobie, która w rzeczywistości nie przekroczyła
  dozwolonej prędkości o 50 km/h. Z tego powodu sprawa pana Krzysztofa
  Hołowczyca wzbudziła nasze zaniepokojenie – tłumaczy dr Piotr Kładoczny,
  prawnik HFPC.

  Warto przypomnieć, że w sprawie wątpliwości konstytucyjnych wobec wyżej
  wymienionej regulacji HFPC szczegółowo wypowiedziała się już w swoim
  wystąpieniu do Rzecznika Praw Obywatelskich.

 2. Lubuszanin pisze:

  Proszę SPnD o wprowadzenie takiego zapisu do statutu na podstawie którego zdelegalizujemy Policję. Również stosowne pytanie o wydalenie ze słuzby inteligentnych inaczej kumendanów Policji (Poznań się kłania w pierwszej kolejności) powinno zostać dopisane do referendum. A co!

 3. egon pisze:

  Mam dokument z gum u że iskra nie może współpracować z pol camem bo nie zbadano takiego połaczenia .Jak to wygląda na dziś nie wiem w każdym razie piszą że mogą być w jednym pojeżdzie użytkowane ale pod warunkiem że pracują samodzielnie i niezależnie .

 4. 31węzłowy Burke pisze:

  A na stronie Emil.tv o poznańskim frogu czyli Józefie Klimczewskim szefie poznańskiej drogówki szalejącym po drodze ! Uwaga ! Mocny materiał. 31

 5. Nielot pisze:

  Macie skan oryginału tego dokumentu? Da się go wrzucić na stronę? Można by wozić w aucie i okazywać policjantom mierzącym prędkość Iskrą.

 6. egon pisze:

  OOO w Garwolinie ani myślą rezygnować .Publicznie argumentują problem identyfikacji pojazdu stwierdzeniem że …..policjant jest osobą zaufania publicznego ….nosz …..Ja nie mam możliwości ale jakby ktoś upublicznił na forum pismo z gum to przesłał bym mu materiał .

 7. BM pisze:

  Policja w Sopocie bardzo aktywnie użytkuje swoje Iskry. Warto przesłać informację do nich bezpośrednio oraz do SR w Sopocie orzekającego w sprawach o przekroczenie prędkości gdzie dowodem jest pomiar wykonany Iskrą.

 8. pioter pisze:

  Psst, Iskierka zgasła …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *