Przypominamy, jak powinno wyglądać oznakowanie miejsca w SPP, aby powstał obowiązek uiszczenia opłaty za postój:
Prawidłowe wyznaczenie płatnego miejsca postojowego w SPP
Wciąż edukujemy i apelujemy, aby nie płacić wtedy, kiedy zarządca strefy nie wywiązuje się z obowiązku wyznaczenia strefy.
SPnD w Gazecie Olsztyńskiej o Strefie Płatnego Parkowania
Dla chętnych udostępniamy wzory kart Stowarzyszenia Prawo na Drodze z informacjami dla kontrolerów strefy:
W proponowanym przez SPnD ostrzeżeniu dla kontrolerów (wg wzoru zamieszczonego powyżej) znajdują się dwa zasadnicze błędy:
1. kontrolerzy nie są funkcjonariuszami publicznymi.
2. art. 231 kk nie będzie miał zastosowania do niefunkcjonariuszy.
Wydaje się, że właściwym jest przywołanie art. 286 par. 1 kk „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2E167C9378
czy istnieje możliwość opracowania podobnej informacji dla strefy zamieszkania ustanowionej na drodze wewnętrznej?
W sensie? Bo teoretycznie może być strefa zamieszkania na drodze wewnętrznej, jeśli zarządca takowej sporządził i zatwierdził plan organizacji ruchu.
NSA przesądzi, czy opłaty mają być pobierane tylko za postój w wyznaczonych do tego miejscach, czy także poza nimi, byleby znajdowały się w obrębie SPP. Z wnioskiem o podjęcie uchwały wyjaśniającej wystąpił prezes NSA.
Rzeczpospolita poinformowała o uchwale NSA. NSA uznał, że opłaty mogą być pobierane tylko od kierowców, którzy parkują swoje samochody w strefie w wyznaczonych do tego miejscach…
http://www.rp.pl/Zadania/310099922-Parkometr-nie-zarobi-na-parkujacych-na-dziko—wyrok-NSA.html#ap-2
Konstrukcyjne wyodrębnienie miejsca postojowego bez oznakowania go znakami poziomymi nie uprawnia do pobrania opłaty, stwierdził WSA w Gliwicach….
http://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/s%c4%85d-nie-ma-drugiego-znaku-nie-ma-op%c5%82aty-za-parkowanie/ar-BBLRcu1?ocid=ientp
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2DEACEB55E
i nie długo będzie prawo zgodne ze stanem faktycznym i fiskalnymi potrzebami
http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,21863046,zwrot-w-sprawie-oznakowania-strefy-platnego-parkowania-jednak.html
trzeba też zauważyć (o czym nie napisano w artykule), że projektowane przepisy, poza zniesieniem obowiązku oznakowania poziomego, znoszą również zwolnienie z opłaty w dni „nierobocze”.
Miasto zwróci kierowcom kasę za mandaty oraz wszystkie niesłusznie pobrane opłaty. To efekt błędu, bowiem w niewłaściwy sposób wprowadzono nowe przepisy dotyczące parkowania, napisała Rzeczpospolita.
http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/305289978-Miasto-oddaje-kierowcom-wszystkie-pieniadze-za-parkowanie.html#ap-2
„Miasto zwróci kierowcom kasę za mandaty oraz wszystkie niesłusznie pobrane opłaty”.
W Danii, w Danii ludkowie mili.
Na polskim terytorium etnograficznym takie cuda się nie zdarzają. Tak zwana „dobra zmiana” („prawa” i „sprawiedliwa”) niczego w tej materii nie zmieniła. Tutaj obowiązuje zasada „raz ukradzionej forsy nie oddamy nigdy”.
Zapraszam do Opola…
Czy mozna wykonać zmianę polegająca na wskazaniu, ze pojazd znajduje na drodze wewnętrznej, wiec nie obowiązują przepisy dotyczące spp?
Można, to tylko wzór ;D