Zawiadamiamy o stosowaniu tortur wobec zatrzymanego

Artur Mezglewski

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji torturowali na stacji benzynowej pana Marcina S. Od tego momentu mijają już trzy lata. Pomimo, iż całe zdarzenie zostało nagrane kamerą znajdującą się na budynku stacji ORLEN – do tej pory nikt nie wszczął w tej sprawie żadnego śledztwa. Dlatego też pokrzywdzony oraz Stowarzyszenie Prawo na Drodze złożyli w lipcu bieżącego roku złożyli zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.  

Poniżej publikujemy fotokopie złożonych zawiadomień, w których szczegółowo zostały opisane nadużycia kraśnickich policjantów. Niech każdy się przekona, czego prokurator nie widzi. Czytelnicy naszego czasopisma mają też okazję zweryfikować każde słowo zawarte w zawiadomieniu, gdyż udostępniamy poniżej w link do nagrania z monitoringu, który zarejestrował policyjną bijatykę. Zamieszczamy też skany ewidentnie fałszywych zeznań, jakie trzy lata temu złożyli policjanci. Na podstawie tych fałszywych zeznań  pobity przez policjantów pan Marcin został skazany za czyny, których na pewno nie popełnił. Każdy może porównać tekst zawiadomienia z nagraniem z monitoringu oraz fałszywymi zeznaniami policjantów.

O sprawie pisaliśmy tutaj:

Jak obowiązek noszenia maseczek w Kraśniku wprowadzano

I. Zawiadomienie pokrzywdzonego o uzasadnionym podejrzeniu popelnienia przestępstwa

 

II Zawiadomienie Stowarzyszenia Prawo na Drodze o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa

 

III. Nagranie zdarzenia z dnia 10 października 2020 roku

Fałszywe zeznania funkcjonariusza Bartłomieja Falkowskiego

Fałszywe zeznania funkcjonariusza Damiana Szmita

 

III. Reakcja Prokuratury Generalnej oraz Prokuratury Regionalnej w Lublinie na zawiadomienie o torturowaniu zatrzymanego przez kraśnickich policjantów

 Prokuratorzy z Kraśnika od samego początku mieli dostęp do nagrania torturowania pana Marcina na stacji ORLEN i do tej pory  nie zrobili niczego, aby sprawców tego czynu pociągnąć do odpowiedzialności. Nagranie to widzieli nie tylko kraśniccy i lubelscy prokuratorzy, ale także wszyscy sędziowie orzekający w wydziale karnym kraśnickiego sądu. W  opublikowanych na naszych łamach materiałach  wykazano (i to na podstawie dokumentów), że w Kraśniku działa potężna grupa towarzyska, do której należą sędziowie, prokuratorzy oraz policjanci. Nikt się z tym nie kryje.  Pani sędzia, przy świadkach,  na korytarzu sądowym, zwraca się do policjantów „per ty” i umawia się z nimi na grilla. Do tego dochodzą stosunki towarzyskie kraśnickich sędziów z kraśnickimi prokuratorami (a na pewno z jednym). Oni w ogóle się z tym nie kryją i uważają za coś normalnego. Skala zjawiska jest ogromna i nieporównywalna z żadnym innym polskim miastem. Nie ma tu miejsca na wstyd, ani na przyzwoitość. Sprawą (i charakterem) tych powiązań dawno powinna się zainteresować ABW.

Dlatego prosiliśmy Prokuratora Generalnego, aby do prowadzenia sprawy przeciwko policjantom z Kraśnika wyznaczył jednostkę prokuratury spoza okręgu lubelskiego. Pisaliśmy, dzwoniliśmy… Na nic. Zero reakcji. Prokuratura Generalna nasze pismo „spuściła” do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, a ta z kolei przekazała sprawę do okręgu lubelskiego. Ostatecznie nasze zawiadomienie wylądowało w Kraśniku.

Warto zwrócić uwagę na rzecz znamienną. Pismo Prokuratury Regionalej w Lublinie podpisała pani prokurator Prokuratury Okręgowej w Lublinie – Aldona Stefańczak. Czyli pani Aldona Stefańczak, która jest prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie (na delegacji w Prokuraturze Regionalnej) przekazała sprawę do Prokuratury Okręgowej w Lublinie…. Nie mieć dyszla, to mało powiedziane…

Oto pisma z Prokuratury Generalnej oraz z Prokuratury Regionalnej:

 

 

 

Skoro nie znaleźlimy pomocy w kraju, będziemy jej szukać za granicą. Poszukujemy kogoś, kto przetłumaczy fachowo nasze zawiadomienia na inne języki europejskie.  Ze sprawą z Kraśnika przebijemy się do europejskich mediów. O torturach w Polsce będą mówić wszyscy!

Sprawą z Kraśnika – w innym kontekście – zajmuje się Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wniosek o kasację do Sądu Najwyższego w sprawie pobicia pana Marcina przez policjantów z Kraśnika

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bezstronność sądu, Kasacja, Prokuratura, Prokuratura Krajowa, Rzecznik Praw Obywatelskich. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na Zawiadamiamy o stosowaniu tortur wobec zatrzymanego

 1. Do roboty pisze:

  Wprowadzić wybory sędziów ! I kadencje!

 2. Piotr pisze:

  Żeebro palcem nie kiwnie, bo nie jest to sprawa polityczna. Ani medialna.

 3. leon pisze:

  Swietnie, zwalniamy wszystkich.
  Ale powiedz mi, co zrobimy z tymi 15 mln spraw rocznie?

  • Bazooka Charlie pisze:

   A nie 35? Jeśli piszesz prawdę to można je jednorazowo zmniejszyć np.do 10.000 rzeczywistych spraw a nie wymysłów chorych umysłów. Ps.jest faktem że od natychmiast koniecznym jest likwidacja mnóstwa niebezpiecznych dla ludzi przepisów w tym z KW i KK. Jestem za!

  • Mirek pisze:

   W Polsce jest tylu absolwentów wydziałów prawa którzy nie uprawiają zawodu bo korporacja ich nie dopuszcza, że w dwa tygodnie rekrutuje i obsadzam wszystkie stanowiska sędziowskie i prokuratorskie ! I nie mów mi, że nie mają wiedzy i doświadczenia ! W świetle tych skandalicznych wyroków i decyzji prokuratorskich które serwuje Nam obecna śmietanka towarzyska ( przykład wszyscy już wiedzą, że wideorejestratory nie mierzą prędkości pojazdu nagrywanego tylko radiowozu a wyroki skazujące dalej zapadają ) wystarczy, że taki kandydat będzie miał wykształcenie prawnicze, nie będzie skorumpowany układami towarzyskimi, będzie miał poczucie sprawiedliwości i kręgosłup moralny ! I te 15 milionów spraw doczeka się wreszcie sprawiedliwych wyroków !

 4. Mirek pisze:

  No i właśnie dla tego uważam, że reforma sądownictwa powinna rozpocząć się od zwolnienia natychmiastowego wszystkich sędziów i prokuratorów ! Koneksje towarzysko rodzinne nie są do rozwikłania kiedy to w 1945 roku przywieziono ich dziadów na bolszewickich czołgach z Moskwy !

 5. Brońmy uczciwości pisze:

  Przecież on stwarzał dla nich ewidentne zagrożenie! Trzeba zrozumieć policjanta! On się bronił! Zaatakowany!

  Jak tak można!

 6. Bazooka Charlie pisze:

  Czy to białoruskie standardy ? A może rosyjskie? Ziobro, zmarnowałeś 8 lat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *