Komendanci Powiatowi Policji w Żninie oraz w Poddębicach nie udostępnili Stowarzyszeniu Prawu na Drodze informacji publicznej, dotyczącej kwalifikacji funkcjonariuszy do obsługi ręcznego miernika prędkości określonego typu. Stowarzyszenie złożyło w tej sprawie dwie skargi: do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy oraz do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Obie skargi zostały uznane za zasadne, a Komendanci zostali zobowiązani do załatwienia wniosku Stowarzyszenia.
1. Wnioski Stowarzysznia u udostępnienie informacji publicznej
Stowarzyszneie Prawo na Drodze wystąpiło do Komendantów Powiatowych Policji w Żninie oraz w Poddębicach o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej posiadanych kwalifikacji do obsługi – określonych co do typu – ręcznych mierników prędkości (Rapid 1A oraz Iskra 1), przez wskazanych z immienia i nazwiska funkcjonariuszy.
Oto treść złożonych wniosków:
Skan wniosku do KPP w Żninnie in. publ
Komendant Powiatowy Policji w Żninie odpowiedział, iż ”wymieniony funkcjonariusz posiada wszlekie kwlaifikacje poprzedzone stosownymi szkoleniami specjalistycznymi w kwestii obsługi ręcznego miernika prędkości typu „Iskra”. Na dalsze zaś pytania Komendant odmówił odpowiedzi.
Natomiast Komendant z Poddębic odpowiadajac na wniosek oznajmił, iż – zgodnie z zarządzeniami Komendanta Głównego Policji – do wykonywania pomiarów urządzeniami radarowymi nie są konieczne żadne szkolenia specjalistyczne… Oto pełna treść pism obu komendantów.
Stowarzyszenie Prawo na drodze uznało, iż pisma w/w komendantów nie zawierają odpowiedzi na pytania sformułowane we wnioskach i tym samym obaj komendaci pozostają w bezczynności w przedmiocie udzielenia żądanej informacji publicznej. Dlatego też skierowało skargi na bezczynność tych organów do wojewódzkich sądów administracyjnych.
Szerzejna ten temat było mowa tutaj: https://prawonadrodze.org.pl/dostep-do-informacji-publicznych-nt-dzialalnosci-organow-kontroli-ruchu-drogowego/
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Adminstracyjnego w Bydgoszczy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2013 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia Prawo na Drodze na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w Żninie w przedmiocie udzielenia informacji publicznej, wyrokiem z dnia 16 października 2013 r. (sygn. akt. II SAB/Bd 200/13) zobowiązał Komendanta Powiatowego w Żninie do rozpoznania wniosku Stowarzyszenia o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14 dni od dnia doręczenia prawomocnego wyroku. Wyrok jest nieprawomocny.
Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/557178BD66
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi
Na rozprawie w dniu 23 października 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi rozpatrzył skargę Stowarzyszenia Prawo na Drodze na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach w przedmiocie udzielenia informacji publicznej (sygn. akt. II SAB/Łd 107/13). Tego samego dnia WSA w Łodzi ogłosił wyrok, w którym zobowiązał Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach do załatwienia wniosku Stowarzyszenia Prawo na Drodze z dnia 7 lipca 2013 r. w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku. Wyrok jest nieprawomocny.
Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E8BB9F23C1
Wielu urzędników nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje czyny. Czują się bezkarni !!! W tym przypadku powinien zapłacić z własnej kieszeni ( wypłaty). Porównując gdy kierowca Tira przekracza prędkość dostaje mandat i płaci go z własnej kieszeni, jednak prowadzi firmowy pojazd który nie należy do niego. Urzędnik również może się pomylić, jednak dla czego Państwo miało by wpłacić za jego pomyłki?? Wielu z nich powinno się dokształcić w dziedzinie którą się zajmują a nie popijać kawę i herbatkę przez pół dnia ( taki widok chyba wszystkim nie jest obcy).
Czy otrzymaliście już odpowiedzi ?
Tak. Właśnie w dniu dzisiejszym wpłynął ostatni dokument. Mamy już pełną jasność w przedmiotowej sprawie. Publikacja na ten temat pewnie kiedyś się pojawi. Najbliższe dwie publikacje będą jednak dotyczyć innych tematów.
Pieniądze powinien oddawać urzędnik a nie urząd. Poprawiło by to znacznie funkcjonowanie wielu urzędów.
Zdecydowanie by poprawiło. Z braku urzędników urzędy nie wydawałby żadnych decyzji. I to byłoby najlepsze, co mogłoby się przydażyć nam – zwykłym Obywatelom:)
Nic tylko zadawać pytania. Nie odpowiedzą? to do sądu. Nie zapłacą? – to ich komornikiem. Samochód popolicyjny też się przyda 🙂
Zaraz przyjdzie Komediant SM i powie że i tak stowarzyszenie nie ma racji.
1300zł to niezła sumka do zwrotu.
Nie przyjdzie, bo rzecz nie dotyczy straży miejskich. Sumka jest spora dlatego, że Stowarzyszenie korzystało z pomocy pełnomocnika (adwokata).
Jak sądzę, to ten Chester Nimitz co storpedował złoczyńców w Sulechowie ?
Komediant o wielu tu twarzach ( a najcelniejsza to ” esbe”) przechodzi głęboki kryzys bo : sam ma problem bo po pijaku walnął, precyzyjnie zresztą w autobus, jego koleś został zdybany przez Emila na prywacie a do tego szalona małżonka z kotem, no i jakieś dziwaczne wyroki zaczynają niektórzy sędziowie wydawać. Co dalej, walnie, i gdzie mnie , nieroba z gumowym uchem , przyjmą? Ma problem komediant i zapewne ich sabat teraz obraduje …31
Pudło, strzelaj dalej
żadne leki już nie pomogą, nieuleczalna choroba, rozdwojenie jaźni, haluny, zwidy, majaki, mroczki, typowa osobowość nieskomplikowana, cechy dwubiegunowości
Ma się rozumieć komediancie, że chwalicie się tym, jak was lekarze na oddziale zamkniętym zdiagnozowali ?
Czy też recytujecie z wypisu szpitalnego ?……
Genialne. A zwłaszcza ten fragment o zwrocie kosztów przez polucję. Pozdro.31
Genialne rzeczywiście. Zwróci Policja czyli Skarb Państwa. A z czego? Z podatków – Twoich też. Znaczy Ty po części zapłacisz. Zaiste genialne.