Stanowisko sądów administracyjnych: obywatel ma prawo wiedzieć, jakie kwalifikacje posiada policjant!

Komendanci Powiatowi Policji w Żninie oraz w Poddębicach nie udostępnili Stowarzyszeniu Prawu na Drodze informacji publicznej, dotyczącej kwalifikacji funkcjonariuszy do obsługi ręcznego miernika prędkości określonego typu. Stowarzyszenie złożyło w tej sprawie dwie skargi: do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy oraz do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Obie skargi zostały uznane za zasadne, a Komendanci zostali zobowiązani do załatwienia wniosku Stowarzyszenia.

 

1. Wnioski Stowarzysznia u udostępnienie informacji publicznej

Stowarzyszneie Prawo na Drodze wystąpiło do Komendantów Powiatowych Policji w  Żninie oraz w Poddębicach o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej posiadanych  kwalifikacji do obsługi – określonych co do typu – ręcznych mierników prędkości (Rapid 1A oraz Iskra 1), przez wskazanych z immienia i nazwiska funkcjonariuszy.

Oto treść złożonych wniosków:

                                                            Skan wniosku do KPP w Żninnie in. publ

Skan wniosku do KPP w Poddębicach

Skan wniosku do KPP w Poddębicach

                                                                   Komendant Powiatowy Policji w  Żninie odpowiedział, iż ”wymieniony funkcjonariusz posiada wszlekie kwlaifikacje poprzedzone stosownymi szkoleniami specjalistycznymi w kwestii obsługi ręcznego miernika prędkości typu „Iskra”. Na dalsze zaś pytania Komendant odmówił odpowiedzi.

Natomiast Komendant z Poddębic odpowiadajac na wniosek oznajmił, iż  – zgodnie z zarządzeniami Komendanta Głównego Policji – do wykonywania pomiarów urządzeniami radarowymi nie są konieczne żadne szkolenia specjalistyczne… Oto pełna treść  pism obu komendantów.odpowiedz

odpowiedz

Stowarzyszenie Prawo na drodze uznało, iż pisma w/w komendantów nie zawierają odpowiedzi na pytania sformułowane we wnioskach i tym samym obaj komendaci pozostają w bezczynności w przedmiocie udzielenia żądanej informacji publicznej. Dlatego też skierowało skargi na bezczynność tych organów do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Szerzejna ten temat było mowa tutaj: https://prawonadrodze.org.pl/dostep-do-informacji-publicznych-nt-dzialalnosci-organow-kontroli-ruchu-drogowego/

2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Adminstracyjnego w Bydgoszczy

WSA w Bydgoszczy

WSA w Bydgoszczy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2013 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia Prawo na Drodze na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w Żninie w przedmiocie udzielenia informacji publicznej, wyrokiem z dnia 16 października 2013 r.  (sygn. akt. II SAB/Bd 200/13) zobowiązał Komendanta Powiatowego w Żninie do rozpoznania wniosku Stowarzyszenia o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14 dni od dnia doręczenia prawomocnego wyroku. Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/557178BD66

3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi

Przed salą rozpraw WSA w Łodzi

Przed salą rozpraw WSA w Łodzi

Na rozprawie w dniu 23 października 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi rozpatrzył skargę Stowarzyszenia Prawo na Drodze na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach w przedmiocie udzielenia informacji publicznej (sygn. akt. II SAB/Łd 107/13). Tego samego dnia WSA w Łodzi ogłosił wyrok, w którym zobowiązał Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach do załatwienia wniosku Stowarzyszenia Prawo na Drodze z dnia 7 lipca 2013 r. w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku. Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E8BB9F23C1

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja publiczna, Policja, Ręczne mierniki prędkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na Stanowisko sądów administracyjnych: obywatel ma prawo wiedzieć, jakie kwalifikacje posiada policjant!

 1. Troll:) pisze:

  Wielu urzędników nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje czyny. Czują się bezkarni !!! W tym przypadku powinien zapłacić z własnej kieszeni ( wypłaty). Porównując gdy kierowca Tira przekracza prędkość dostaje mandat i płaci go z własnej kieszeni, jednak prowadzi firmowy pojazd który nie należy do niego. Urzędnik również może się pomylić, jednak dla czego Państwo miało by wpłacić za jego pomyłki?? Wielu z nich powinno się dokształcić w dziedzinie którą się zajmują a nie popijać kawę i herbatkę przez pół dnia ( taki widok chyba wszystkim nie jest obcy).

 2. realista pisze:

  Czy otrzymaliście już odpowiedzi ?

  • redakcja pisze:

   Tak. Właśnie w dniu dzisiejszym wpłynął ostatni dokument. Mamy już pełną jasność w przedmiotowej sprawie. Publikacja na ten temat pewnie kiedyś się pojawi. Najbliższe dwie publikacje będą jednak dotyczyć innych tematów.

 3. Nielot pisze:

  Pieniądze powinien oddawać urzędnik a nie urząd. Poprawiło by to znacznie funkcjonowanie wielu urzędów.

  • Krzysiek pisze:

   Zdecydowanie by poprawiło. Z braku urzędników urzędy nie wydawałby żadnych decyzji. I to byłoby najlepsze, co mogłoby się przydażyć nam – zwykłym Obywatelom:)

 4. Lubuszanin pisze:

  Nic tylko zadawać pytania. Nie odpowiedzą? to do sądu. Nie zapłacą? – to ich komornikiem. Samochód popolicyjny też się przyda 🙂

 5. BB pisze:

  Zaraz przyjdzie Komediant SM i powie że i tak stowarzyszenie nie ma racji.
  1300zł to niezła sumka do zwrotu.

  • redakcja pisze:

   Nie przyjdzie, bo rzecz nie dotyczy straży miejskich. Sumka jest spora dlatego, że Stowarzyszenie korzystało z pomocy pełnomocnika (adwokata).

  • 31węzłowy Burke pisze:

   Komediant o wielu tu twarzach ( a najcelniejsza to ” esbe”) przechodzi głęboki kryzys bo : sam ma problem bo po pijaku walnął, precyzyjnie zresztą w autobus, jego koleś został zdybany przez Emila na prywacie a do tego szalona małżonka z kotem, no i jakieś dziwaczne wyroki zaczynają niektórzy sędziowie wydawać. Co dalej, walnie, i gdzie mnie , nieroba z gumowym uchem , przyjmą? Ma problem komediant i zapewne ich sabat teraz obraduje …31

 6. 31 węzłowy Burke pisze:

  Genialne. A zwłaszcza ten fragment o zwrocie kosztów przez polucję. Pozdro.31

  • lucypher pisze:

   Genialne rzeczywiście. Zwróci Policja czyli Skarb Państwa. A z czego? Z podatków – Twoich też. Znaczy Ty po części zapłacisz. Zaiste genialne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *