Prędkościomierz PolCam użyty w niewłaściwym trybie. Kolejne uniewinnienie

Artur Mezglewski

Sąd Rejonowy w Żninie wyrokiem z dnia 7 listopada 2022 r. uniewinniłł obwinionego kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości. Podstawą uniewinnienia był fakt, iż pomiaru prędkości dokonano w trybie AUTO 3 – a więc w trybie, który nie został dopuszczony w decyzji zatwierdzenia typu. Wyrok jest prawomocny.

Sprawa przed Sądem Rejonowym w Żninie toczyła się pod sygnaturą II W 384/21 i dotyczyła zdarzenia drogowego, które miało miejsce w dniu 15 września 2020 r. w miejscowości Sobiejuchy – na drodze ekspresowej S-3. Przewód sądowy prowadzono na czterech terminach rozpraw – na wszystkich obecny był dziennikarz czasopisma prawanadrodze.

W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, iż nie miał podstaw do ustalenia, że obwiniony kierowca poruszał się z prędkością przekraczającą dopuszczalną na przedmiotowym odcinku drogi, gdyż pomiaru prędkości dokonano w trybie pracy AUTO 3, zaś z decyzji zatwierdzenia typu urządzenia PolCam wynika, że jedynym dopuszczonym trybem pracy jest tryb AUTO 2.

Taką interpretację zakresu stosowania prędkościomierza kontrolnego  PolCam potwierdził też Okręgowy Urząd Miar w Warszawie, do którego Sąd Rejonowy w Żninie zwrócił się o wyrażenie stanowiska.

Sąd oparł się ponadto na zeznaniach funkcjonariusza Policji Sławomira S., który zeznał, iż PolCam mierzy prędkość radiowozu.

Wyrok Sądu Rejonowego w Żninie nie został przez Policję zaskarżony – a tym samym  stał się prawomocny.

O aferze związanej z PolCamem pisaliśmy tutaj:

Wideorejestrator PolCam, czyli przekręt stulecia

Kierowca uniewinniony, ale ci, którzy nielegalnie używają prędkościomierza PolCam – bezkarni

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii PolCam, Policja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Prędkościomierz PolCam użyty w niewłaściwym trybie. Kolejne uniewinnienie

  1. Charlie bazooka pisze:

    To jest oczywiste że te rzekome pomiary to ściema i oszustwo.

  2. AW pisze:

    Brawo SPnD i brawo sąd! 🙂

    A tu nawet i pies prawdę zeznał – szacunek.

    „Sąd oparł się ponadto na zeznaniach funkcjonariusza Policji Sławomira S., który zeznał, iż PolCam mierzy prędkość radiowozu.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *