Niebezpieczne przejście przy szkole

A żeby nie było że Dość Żwawy Starzec jest tylko zgryźliwym tetrykiem, to tym razem będzie pozytywnie o wójcie, strażnikach gminnych i policji (ale o policji nie całkiem pozytywnie). A było to tak :

Do pewnego Dość Żwawego Starca zwrócili się z prośbą o pomoc rodzice, których dzieci uczęszczają do szkoły w miejscowości Tarnowo Podgórne – położonej niedaleko Poznania. Twierdzili że przejście dla pieszych z którego korzystają dzieci jest przejściem bardzo niebezpiecznym ponieważ widoczność na nim zasłaniają parkujące samochody. I, że miało tam dochodzić do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych. Również, że jakaś część kierujących ma gdzieś przechodniów i pomyka bezmózgowo swoimi bolidami przez to przejście.

No to DŻS pojechał tamże i …. na jego oczach o mało co nie doszło do wypadku z udziałem dzieciaka ze szkoły! Przyczyny oczywiste: głąb za kierownicą i samochody parkujące bezpośrednio przed przejściem dla pieszych na wyznaczonym parkingu ( pytanie kto to zaprojektował..). Najmądrzejszym okazało się dziecko …

DŻS z nagranym z tego zdarzenia materiałem od razu udał się do pobliskiego posterunku policji. Policjant jakby nieco się przeraził i bez słowa ubrał kurtkę… Poszli razem na miejsce i tu, na oczach obydwu, doszło do podobnej sytuacji. Ustalono co należy zrobić, czyli jakie zmiany wprowadzić aby było bezpieczniej a policjant zobowiązał się że do czasu wprowadzenia tych zmian będzie się tam pojawiał aby wpływać na zachowania kierowców (słowa zresztą dotrzymał).

Potem Starzec udał się na posterunek Straży Gminnej gdzie spotkał się z bardzo przyjaznym przyjęciem, a sam komendant zobowiązał się będą tam częste patrole strażników (słowa zresztą dotrzymał). Bo tam też filmik wywołał wstrząsające wrażenie. Dodajmy, że został poczęstowany bardzo dobrą herbatą i drożdżówką (skąd wiedzieli, że lubię?).

Kolejnym krokiem była wizyta w Wydziale Infrastruktury Drogowej urzędu gminy. Tam również filmik wywołał mocne wrażenie. Starzec z panią inspektor ustalili co trzeba w trybie natychmiastowym zrobić aby było bezpieczniej. Czyli, że parking zostanie odsunięty 10 m przejścia dla pieszych. I, że zostanie to zaznaczone wymalowaniem na biało odpowiedniego oznakowania poziomego z późniejszym dodaniem słupków ograniczających. Straż gminna i policja również optowały za takim rozwiązaniem. I piorunem wymalowano.

Jak należało się spodziewać nie wszyscy kierowcy „zauważyli” powierzchnię wyłączoną z ruchu. I jak widać na filmiku jednymi z pierwszych „nieuważnych” okazali się…. policjanci z pobliskiego komisariatu policji! Kompletne lekceważenie zdrowego rozsądku i… przepisów (poza udawaniem pojazdu uprzywilejowanego). Zresztą fragment filmiku z dialogiem DŻS z oficerem policji opowie więcej niż najbardziej sprawne pióro. Pragniemy tylko zwrócić uwagę na zakamuflowane groźby pod adresem DŻS (dziennikarza Skargi i dumnego członka Stowarzyszenia Prawo na Drodze). Byli też inni „niedowidzący kierowcy” ale przynajmniej nie gardłowali… (jak się okazało byli to głównie rodzice przywożący lub odwożący dzieci do i ze szkoły). Jedna blondynka tłumaczyła że nie widziała bo… napadało śniegu… Na to Starzec wyjął z bagażnika miotłę i ze stoickim spokojem… odśnieżył… A co mu tam…Wstydu się najadła kobietka… przy dzieciach zresztą…

Czyli rzeczywiście należało zamontować słupki ograniczające co też wykonano. I to bardzo szybko! A więc pole wyłączone z ruchu wymalowane białą farbą uzupełniono słupkami. I jest na pewno bezpieczniej.

Ale gdzie te pozytywy ? Ano są takie :

nikt nie zakwestionował pierwotnych sugestii DŻS jako nieroztropnych czy niezgodnych z prawem. Nikt się nie spychał na innego. Więcej, policjant z Tarnowa Podgórnego ściągnął drogówkę z Poznania celem oceny sytuacji na miejscu (potwierdzili zasadność proponowanych rozwiązań). Komendant Straży Gminnej osobiście pilnował tematu. Wójt zwołał krótką naradę na której podjęto decyzje odnośnie poprawy stanu bezpieczeństwa w tym rejonie.
Jestem przekonany że gdyby nie ten filmik, to nikt by nie uwierzył, że można… i to błyskawicznie!
Szacunek panie wójcie, panie komendancie, panie policjancie. Może kto skorzysta z tego wzorca? Może uratuje zdrowie albo życie?

                                                                                                                  Węzłowy  Burke 31

Ten wpis został opublikowany w kategorii BRD, Parking, Policja, Przejście dla pieszych, Straż gminna (miejska). Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Niebezpieczne przejście przy szkole

 1. 31wB pisze:

  No tak. Jest już 6 próśb o pomoc. Na razie przyjęlismy jedną do realizacji ale mocną!31

 2. Maksymilian pisze:

  Ładnie i zgodnie z przepisami ale nie obeszło się widać bez zrobienia interesu na wstawieniu słupków. Może to i z tego powodu te działania w ogóle nastąpiły :/ (?)
  Oczywiście z góry przepraszam jeśli się mylę czego bardzo sobie życzę.
  W sumie bezpieczeństwo się zwiększyło.

  • 31wB pisze:

   Maksymilian. To co napisałeś jest i głupie i obrzydliwe. Razem zabrało mi to ok.5 godz i ok.12 litrów paliwa. 31

 3. wavi pisze:

  Dość Żwawy Starzec – no gratulacje.
  Gadka mi się podobała , fajnie się to słucha.
  Szkoda tylko , że znów polucjanty „nawaliły „

 4. 31wB pisze:

  Ładna policjantka. No i sobie pogadaliśmy..

  31

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *