Skuteczna interwencja SPnD w sprawie Strefy Płatnego Parkowania w Lidzbarku (Welskim). Apelujemy o zgłaszanie nieprawidłowości w innych strefach!

Piotr Jakubiak

Samorządy lubią wpływy, nie ma takiej kwoty, której nie potrafiłyby „przerobić”. Dla uzupełnienia gminnego skarbczyka co niektórzy włodarze wykazywali się ponadstandardowa kreatywnością, tworząc np. rozmaite formacje, które pod szczytnymi hasłami służyły tak naprawdę tylko jednemu – generowaniu przychodów.

Jednym z najukochańszych dostawców pieniążków do gminnych czy miejskich kas są kierowcy. Co prawda – dzięki pracy wielu osób, w tym i SPnD – odcięto już główny strumień płynący z przydrożnego fotozbójowania, ale nie było to jedyne źródełko bijące z kieszeni zmotoryzowanych. Wciąż pozostają znaki B-36 i lawety, a przede wszystkim – strefy płatnego parkowania.

Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych samorządy mogą tworzyć strefy płatnego parkowania. Art. 13b ust. 2 tego aktu daje takie oto pełnomocnictwo:

Strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.

Często jednak strefy są tworzone w miejscach, gdzie nie występuje czynnik „znacznego deficytu”, chyba że chodzi o deficyt budżetu danej gminy czy miasta.

Aby pobieranie należności było możliwe, niezbędna jest uchwała odpowiedniej rady miasta lub gminy, a następnie odpowiednie oznakowanie strefy i miejsc w niej, które szczegółowo omówiliśmy we wcześniejszym wpisie. Możliwość poboru opłat, zgodnie z art. 13b ust. 1 ww. Ustawy, jest też ograniczona wyłącznie do dni roboczych, w określonych godzinach lub całodobowo.

Prawidłowe oznakowanie stref płatnego parkowania

Niestety, praktycznie każda ze stref, którą w ciągu ostatnich dni objęło monitoringiem SPnD, wykazuje niezgodność oznakowania z obowiązującym stanem prawnym. Nagminne jest oznakowanie wjazdu do strefy tablicą imitującą znak D-44, pobieranie opłat w miejscach niewyznaczonych równocześnie znakami pionowymi i poziomymi, a także drenowanie kieszeni kierowców w dzień wolny od pracy, czyli w soboty. W każdym z przypadków podejmujemy natychmiastową interwencję, wzywając wykonawców uchwał o powołaniu spp do natychmiastowego zaprzestania pobierania opłat do czasu prawidłowego oznakowania strefy lub miejsc postojowych, a rady miejskie czy gminne wzywamy do natychmiastowego usunięcia wad prawnych ustanowionego prawa miejscowego, polegających m.in. na wprowadzeniu obowiązku płacenia za postój w soboty.

Region Pomorsko-Mazurski SPnD w lipcu dokonał już interwencji w sprawie stref w Olsztynie, Działdowie i Lidzbarku (Welskim), gotowe są już też wezwania w sprawie stref w Brodnicy, Nowym Mieście Lubawskim, Lubawie i Elblągu.

Podstawa interwencji w Lidzbarku było oznakowanie strefy tablicami przypominającymi znaki D-44 (nie spełniały prawnych wymogów), pobieranie opłat w miejscach niewyznaczonych, a także w soboty.

W ostatni piątek przedstawiciel SPnD został przyjęty w Urzędzie Miasta Lidzbark przez Zastępcę Burmistrza pana Janusza Bieleckiego, który podziękował SPnD za zgłoszone uwagi. Zostaliśmy poinformowani, że w dn. 14 VII 2016 r. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Lidzbarku, na której dokonano nowelizacji uchwały o powołaniu Strefy Płatnego Parkowania poprzez usunięcie zapisu o pobieraniu opłat w soboty. Zostały zamówione prawidłowe znaki drogowe D-44, do czasu ich posadowienia zaklejono informacje na funkcjonujących tablicach o pobieraniu opłat w soboty, uzupełnione zostanie oznakowanie poziome i pionowe w miejscach, w których będą pobierane opłaty. Wszystkie te operacje mają zakończy się w lipcu b.r.

Dziękujemy władzom miasta Lidzbark za szybką reakcję i usuwanie zgłoszonych przez SPnD wad. Oczywiście na początku sierpnia dokonamy ponownej wizyty i skontrolujemy, czy wszystkie deklaracje zostały zrealizowane.

Apelujemy do naszych czytelników i sympatyków – zgłaszajcie nam strefy płatnego parkowania, gdzie pobiera się opłaty z naruszeniem prawa. Będziemy podejmować interwencje w Waszym interesie!

Stowarzyszenie Prawo na Drodze zawsze po stronie kierowców!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Monitoring miejski, Organizacja ruchu, Stowarzyszenie Prawo na Drodze, Strefa płatnego parkowania. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

26 odpowiedzi na Skuteczna interwencja SPnD w sprawie Strefy Płatnego Parkowania w Lidzbarku (Welskim). Apelujemy o zgłaszanie nieprawidłowości w innych strefach!

 1. Ja pisze:

  Proponuję, zainteresować się niemalże całą strefą w Mińsku Mazowieckim, a w szczególności na ul. Kazikowskiego, brak oznaczenia poziomego, a kwity za szyby wkładają.

 2. losot pisze:

  polecam uwadze SPND strefę płatnego parkowania w Ustce na ul Wczasowej gdzie koniec strefy platnego parkowania i wjazd do niej od strony wschodniej oznaczono tablicami imitujacymi znaki D-44 a płacić trzeba, a jakże

  • pioter pisze:

   Dziękujemy, sprawdzimy wkrótce. Jeśli jest tam SPP, utworzona na podstawie Ustawy o drogach publicznych, to działa nielegalnie. Chyba że jest to zwykły, płatny parking – taki każdy właściciel drogi niepublicznej może urządzić.

 3. Swirak9001 pisze:

  Strefa płatnego parkowania Rynek Wolbrom (małopolska). Można sobie zobaczyć na Street view jak to wygląda. Brak oznakowania Gmina łupi

 4. wielkopolska pisze:

  Jeśli ktoś z SPnD będzie przypadkiem w miejscowości Kępno na południu wielkopolski prosiłbym o udanie się w okolice tamtejszego rynku który został pięknie odnowiony kilka lat temu.Sam rynek jaki i wszystkie okalające go uliczki są obstawione znakami SPP na których znajdziemy informację iż jest ona płatna od poniedziałku do piątku oraz w SOBOTY.Może ktoś mógłby pogrzebać w tym temacie ?Dziękuję za podjęcie tematu oraz za wszelką nierówną walkę z Wymiarem (Nie)Sprawiedliwości

 5. cieciu pisze:

  Pod płaszczykiem tzw. petycji władze samorządowe chcą pobierać opłatę w soboty. Ma się tym zająć komisja Senatu…

  http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k9/dokumenty/petycje_w_pracach_komisji/2016/p94516.pdf

 6. marysienka pisze:

  Miasto Garwolin mazowieckie, 6 lub 7 stref parkowania we wszystkich tych miejscach pobierana jest opłata za parkowanie w SOBOTY. Rypią ludzi po kieszeniach a co jest również ważne parkingowi pracują 6 dni w tygodniu bez dnia wolnego w zamian.

  • wwm pisze:

   Skoro publiczność daje się „rypać” – to jest „rypana”. A tych „parkingowych” mi nie żal (przy okazji: „pracują”, to w ich przypadku za duże słowo – w ten sposób umniejsza Pani to, czym się trudnią ludzie uczciwi).

  • pioter pisze:

   Ostatnio w jednym z miast, gdzie dzięki interwencji SPnD zlikwidowano płacenie w soboty, pan parkingowy podziękował naszemu członkowi (który wykonywał dokumentację fotograficzną zmian) za to, że dzięki Stowarzyszeniu miał pierwszą wolną sobotę od 6 lat.

 7. plotus pisze:

  Pozwolę sobie zgłosić miejscowość Okuninkę k. jeziora Białego woj. lubelskie. Dzierżawca (Competo Sp. z o.o. z Lublina) na podstawie uchwały Rady gminy Włodawa Nr XXII/137/12 (http://www.gmina-wlodawa.pl/sites/default/files/Uchwa%C5%82a%20Nr%20XXII.137.12.pdf) pobiera opłaty od poniedziałku do soboty włącznie w SPP przy drodze publicznej.

  • pioter pisze:

   A jak wyglądają miejsca parkingowe? Płaci się za postój na gruntowym poboczu czy są jakieś zatoczki, znaki?

   • plotus pisze:

    Są znaki informacyjne na wjeździe do wioski i dwa parkometry na całą miejscowość, miejsca są oddzielone białą linią natomiast znaków pionowych „Parking płatny” przy poszczególnych zatokach parkingowych nie widziałem.

  • Michal.moto pisze:

   Przede wszystkim w SPP pobierać opłaty może tylko i wyłącznie zarządca drogi publicznej a nie jakiś dzierżawca. Chyba, że ta wspomniana firma tylko obsługuje parkomaty, płatności.
   Dzierżawca może sobie zrobić płatny parking i pobierać opłaty jakie mu się zamarzą ale TYLKO na terenie prywatnym !!! NIE na publicznej drodze.

 8. Olek pisze:

  W odpowiedzi na prośbę o zgłaszanie podejrzanych stref:
  Zgłaszam SPP Gdynia.
  Przykład :
  Brak oznakowania pionowego, miasto „wymyśliło sobie” że wystarczy kilka tablic informacyjnych na wjeździe do Centrum.
  O oznakowaniu poziomym nie wspomnę, teraz się za to zabierają, poprzednio do marca 2016 była wolna amerykanka, oraz zasłaniali się interpretacją jakiegoś urzędnika z ministerstwa infrastruktury (sic!),że strefa powstała przed zmianą przepisów i dostosowanie strefy do obecnych wymogów ich nie dotyczy !
  Ręce opadają.

  • pioter pisze:

   SPP w Gdyni jest po oddaleniu jako niezasadnej przez NSA (I OSK 2356/15) kasacji złożonej przez Radę Miejską w Gdyni od wyroku WSA w Gdańsku (III SA/Gd 944/14), w którym miasto przerżnęło koncertowo skargę obywatela na pobranie od niego opłaty za postój w miejscu niewyznaczonym.

 9. Ryszard pisze:

  Proszę mi podpowiedzieć jak traktujemy zapis w w/w ustawie „dni robocze”. Czy sobota jest dniem roboczym ? Niektóre Gminy uważają, że tak. Mają rację ?

  • pioter pisze:

   Zgodnie z orzecznictwem NSA sobota jest dniem równorzędnym dniom wolnym od pracy, gdyż mamy w Polsce obecnie ustawowy 40 godzinny wymiar pracy w tygodniu.

 10. Jerzy pisze:

  W Białymstoku, Komisja Rewizyjna Rady Miasta, przyznała rację skarżącym członkom Stowarzyszenia Białostockie Drogi, na bezprawność pobierania opłat w strefie, a radni podczas głosowania, zagłosowali nad odrzuceniem skargi

  • pioter pisze:

   Ot, typowa Polska. Jak to było w „Misiu” – „Uprze się cham i mu daj. Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi???”

 11. 31wB pisze:

  A w Poznaniu pan Prezydent , w odpowiedzi na zarzut SPnD , zarządził sporządzenie opinii prawnej…31

  • BB pisze:

   To ten sam pajac co Powstanie Wielkopolskie olał ciepłym moczem…

   • Krzysiek pisze:

    Kogo sobie poznańskie pyry wybrały na prezia, tego mają, więc „klocki w zęby” i czekać do następnych wyborów 🙁
    Mówię to z przykrością, bo Poznań i Wielkopolska to moja „Heimat”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *