Artur Mezglewski
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Prokuratora Krajowego, gdyż ten nie potrafił sformułować logicznego zarzutu. NSA z kolei nie rozumie, że Prokurator Krajowy nie musi posiadać umiejętnosci formulowania zarzutów, gdyż i tak nikt go nie zmusi do wykonania prawomocnego orzecznia NSA. Czy ktoś tu czegoś nie rozumie?
W miejscowości Annopol n/Wisłą kierowca Citroëna rozjechał człowieka na przejściu dla pieszych. Wypadek ten został zarejestrowany przez kamerę przemysłową. Wszystko widać jak na dloni. Prokuratorowi z Kraśnika nie udało się jednak odtworzyć tego nagrania i umorzył postępowanie. Cała Polska go odtwarza, a prokurator z Kraśnika nie potrafi.
W związku z powyższym Prezes Stowarzyszenia Prawo na Drodze wystąpił do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o podjęcie na nowo prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego – a nawet zawiózł ów wniosek osobiście do siedziiby Prokuratury Krajowej. Tam przyjęto go godnie – ciastem i kawą – obiecując przyjrzeć się kraśnickiemu dochodzeniu.
Powyższego wniosku Prokuratura Krajowa jednak nie rozpatrzyła, lecz odesłała go z powrotem do Kraśnika. Śmiechu warte, ale i pouczające….
Stowarzyszenie Prawo na Drodze – w calej swej bezsilności – skierowało do Prokuratury Krajowej wniosek o uostępnienie informacji publicznej w postaci imienia i nazwiska prokuratora, który odesłał wniosek z powrotem do kraśnickiej prokuratury .
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej
Prokurator Krajowy – co było do przewidzenia – wniosku o udostępnienie informacji publicznej nie rozpatrzył, gdyż uważa, że informacja publiczna nie jest informacją publiczną.
Odmowa udzielenia informacji publicznej
Złożyliśmy zatem skargę na jego bezczynność do Wojewódzkeigo Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Prokuratura Krajowa raczyła przesłać do WSA następującą odpowiedż na naszą skargę:
WSA w Warszawie przyznał rację Stowarzyszeniu i w wyroku z dnia 16 listopada 2020 r. (II SAB/Wa 415/20) nakazał Prokuraturze Krajowej ujawnienie nazwiska owego prokuratora.
Wyrok-WSA w Warszawie z dnia 16 listopada 2020 r.
Prokurator Krajowy nie dał jednak za wygraną i zaskarżył wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Spektakularną skargę kasacyjną podpisała ś.p. prokurator Agata Gałuszka-Górska (ówczesny Zastępca Prokuratora Krajowego).
Skarga kasacyjna Prokuratury Krajowej
Naczelny Sąd Administarcyjny wyrokiem z dnia 9 grudnia 2022 r. (III OSK 4403/21) skargę kasacyjną Prokuratury Krajowej oddalił, gdyż skarga nie zawierała prawidłowego zarzutu….
Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2022 r.
NSA zasądził ponadto od Prokuratora Krajowego na rzecz Stowarzyszenia Prawo na Drodze kwotę 377 zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
EPILOG
Prokuratura Krajowa do dnia dzisiejszego nie wykonała wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego: nie ujawniła nazwiska prokuraura, który pozamiatał sprawę z Kraśnika pod dywan oraz nie płaci kosztów postępowania – pomimo upomnień.
Kogoś to dziwi?
Myślę, że najlepiej będzie skierować w tej sprawie pismo do miękkiego szona inaczej zwanego zerem. Jeśli nie zareaguje na łamanie prawa przez swoich podwładnych, należy go postawić przed Izbą Dyscyplinarną. To oczywiście sarkazm. Cóż w sądach i prokuraturach od wielu lat panuje patologia, ale po „reformie” obecnej władzy ta patologia sięgnęła dna. Wmawiają nam, że Polska jest państwem prawa, tymczasem osoby, które mają stać na jego straży same to prawo łamią a najgorsze jest to, że są przy tym całkowicie bezkarne. Z ludzi robią wała, że są prawi i sprawiedliwi a jest zupełnie odwrotnie, panuje bezprawie i niesprawiedliwość.
Czy teraz należy zaskarżyć PK o bezczynność w sprawie bezczynności udostępnienia informacji na temat bezczynności PK? ???
To już jest jakaś incepcja 🙂
Klasyka skurczybyka.
A czego po obecnej PK można się spodziewać? To raczej agencja partyjna, niż niezależny organ, stojący na straży praworządności.