Podstawy zatrzymania prawa jazdy przez starostę. Opinia prawna

Większość starostów wydaje decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy bez przeprowadzenia postępowania dowodowego nawet w minimalnym zakresie. Zwykle podstawą ich wydania jest jedynie informacja uzyskana od policji o fizycznym zatrzymaniu prawa jazdy przez funkcjonariusza. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy strony kwestionują prawidłowość dokonanego pomiaru prędkości oraz składają wnioski dowodowe. Powyższy trend w orzecznictwie administracyjnym stanowi jaskrawy przejaw braku poszanowania podstawowych zasad postępowania administracyjnego, w tym zasady praworządności oraz zasady prawdy obiektywnej.

Poniżej publikujemy opinię prawną sporządzoną do konkretnej sprawy. Autor opinii wyraził zgodę na bezpłatne jej powielanie oraz wykorzystywanie w toczących się postępowaniach.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Postępownaie mandatowe, Prawo jazdy, Wideorejestratory, Zatrzymanie prawa jazdy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na Podstawy zatrzymania prawa jazdy przez starostę. Opinia prawna

 1. cieciu pisze:

  Dziś (11 listopada 2016 r.) Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h na godzinę.

  http://trybunal.gov.pl/rozprawy/wokanda/art/9353-zasady-zatrzymania-prawa-jazdy/

 2. wwm pisze:

  Nie tylko pan Z. walczy. Niejaki Błaszczak też:

  „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad nowym taryfikatorem mandatów i punktów karnych”.

  „(…) najbardziej popularne wykroczenie, czyli złamanie ograniczenia prędkości, będzie karane dotkliwiej. Za jazdę o ponad 50 km/h ponad limit w obszarze zabudowanym policja, oprócz zatrzymania prawa jazdy, przyzna 10 pkt. karnych, a dane sprawcy zostaną wprowadzone do systemu ewidencji”.

  http://moto.wp.pl/kat,55194,title,Zmiany-w-taryfikatorze-punkty-w-gore-mandaty-bez-zmian,wid,18529737,wiadomosc.html?ticaid=117d8c

 3. Dabek pisze:

  OK. Ale orzecznictwo w powyższym temacie już trochę zmienia postać rzeczy i jednak jest niekorzystne dla kierowców 🙁 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A330C1104A

 4. Krzysiek pisze:

  A ja znalazłem taką „ciekawostkę”:
  http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A330C1104A
  Uprzedzam, że od czytania tego sędziowskiego bełkotu to można omdleć, ewentualnie porządnie się wkurzyć 🙁
  Mówiąc krótko: „w demokratycznym państwie prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej” akt nieprawomocny może skutkować aktem prawomocnym.
  Oznacza to, że zdaniem sędziów SA w Gliwicach i w zgodzie z ich „logiką prawniczą” – z fałszu wynika prawda.
  W tym konkretnym przypadku fałszem jest zarzut przekroczenia prędkości ponad 50 km/h przez kierującego i administracyjne odebranie mu prawa jazdy na 3 mce, który się do tego czynu nie przyznał, a właściwy sąd nie wydał jeszcze prawomocnego wyroku w tej sprawie.
  Natomiast „prawdą” okazuje się być właśnie … ten bełkot sędziowski uzasadniający zatrzymanie prawa jazdy pomimo nieprzyznania się kierującego do winy oraz nie posiadania prawa jazdy w trakcie ujawnienia rzekomego wykroczenia !
  No i teraz będzie niezła „zagwozdka” jak SR uzna, że jednak odwołujący się kierowca tej prędkości o te 50 km/h nie przekroczył lub o mniej albo nawet wcale !
  Wtedy to właśnie okaże się, że „w demokratycznym państwie prawnym …(itd w ten deseń)..” Obywatel został jednocześnie i prawnie i bezprawnie ukarany za ten sam DOZWOLONY (zgodny z prawem) czyn !
  Jak widzimy polscy sędziowie nie stosują prawa lecz je sami tworzą biorąc przykład ze swoich „idoli” z TK.
  Według polskich sędziów nie to jest bowiem prawem to co stoi w odpowiednim kodeksie, ale to, co oni napiszą w swoich orzeczeniach !

 5. PiS da pisze:

  A co jak komuś zatrzymali prawko po stłuczce (bo istnieje możliwość orzeczenie ……) po pół roku postępowanie umorzono? N poczet czego będzie zaliczona wykonana kara pół roku bez prawka?

 6. edek pisze:

  No dobra…w takim razie podobnie powinno byc jak zabiora prawko komus po pijaku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *