Parkobiznes – Bezprawne opłaty parkingowe w Gminie Rewal

 

Wakacje

W tym roku sytuacja na zagranicznym rynku usług turystycznych pogorszyła się na tyle, że dużo więcej osób niż zazwyczaj obrało polskie wybrzeże jako cel swoich wakacyjnych wyjazdów. O czym trzeba pamiętać jadąc nad polskie morze ? Wiadomo: krem do opalania, ubrania na każdą pogodę (i krótkie spodnie, i kurtkę jesienną), leki, akcesoria do pływania, dokumenty i oczywiście pieniądze. Każdy kto był nad Bałtykiem wie, że nie jest tanio. Warto również odpowiednio się zabezpieczyć, by gotówki nie wydać za dużo np. w drodze na wakacje przestrzegać ograniczeń prędkości. Tajemnicą poliszynela jest, że wszelakiej maści strażnicy ze swoimi maszynkami do robienia pieniędzy obstawiają wszystkie trasy prowadzące na północ kraju.
Okazuje się, że jadąc do gminy Rewal, to wszystko może nie wystarczyć. Tu potrzeba jeszcze spakować do swojego podręcznego bagażu sporą dawkę czujności. A najlepiej jeszcze przed wyjazdem wydrukować wszystkie Uchwały Rady Gminy, które każą nam za coś płacić, dodatkowo – koniecznie – Ustawę o drogach publicznych.

W czym rzecz ?

Gmina Rewal jest bardzo ładna. Zadbane ulice, piękna zieleń, przy ulicach parkingi… A jakżeby inaczej – płatne. Gmina dysponuje wieloma wydzielonymi parkingami. Największym powodzeniem cieszą się jednak te miejsca postojowe, które są zlokalizowane przy ulicach. Korzystają z nich turyści, mieszkańcy, przedsiębiorcy prowadzący nad morzem swoje własne biznesy. Będąc tam zastanowił mnie jednak fakt: jak to możliwe, że Urząd Gminy Rewal pobiera opłaty za postój pojazdów na drogach publicznych od poniedziałku do niedzieli oraz we wszystkie dni świąteczne ? Przecież Ustawa o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. owszem pozwala samorządom na pobieranie takich opłat w ramach wyznaczonej Strefy Płatnego Parkowania, ale tylko w dni robocze.
Włodarze Gminy mają na to swój cudowny sposób. Nie wyznaczyli Strefy Płatnego Parkowania w żadnej z miejscowości. Po prostu postawili tam parkomaty i znaki „Parking płatny od 01.06 do 15.09”. Wszystko to – jak się wydaje – bez podstawy prawnej. Mało tego – wszystkim, którzy nie uiszczą opłaty, upoważnieni mocą uchwały Rady Gminy urzędnicy i strażnicy gminni zostawiają za szybą wezwania do zapłaty opłaty dodatkowej. Jako podstawa prawna takiego wezwania figuruje tuż obok urzędowej pieczęci gminy Uchwała Rady Gminy Rewal nr LX/448/14 w sprawie wysokości opłat za parkowanie pojazdów na parkingach nie strzeżonych zlokalizowanych na terenach nie będących drogami publicznymi. Przestraszeni kierujący płaczą i … płacą, nie zdając sobie sprawy, że padli ofiarą wyrafinowanego podstępu.
Proceder trwa przynajmniej od kilku lat. Całej historii możecie się Państwo dowiedzieć z artykułu na lokalnym portalu informacyjnym, do którego przeczytania serdecznie zachęcam:

http://www.widoki.info/parkobiznes-bezprawne-oplaty-parkingowe-w-gminie-rewal/

Motywacja

Do dziś zastanawia mnie to, czym kierują się władze tej gminy. Na pewno chodzi o pieniądze, ale żeby na szali tych paruset tysięcy złotych stawiać reputację Gminy i jej postrzeganie przez
turystów ? Przecież to dzięki właśnie turystyce te miejscowości żyją i rozwijają się, a ich mieszkańcy mają z czego żyć. Zapewne nie mały udział w podjęciu tak pochopnego działania miał fakt kolosalnego zadłużenia Gminy, niegdyś uznawanej za wzór gospodarności.
Pomimo wszystko zachęcam do odwiedzenia pięknego Wybrzeża Rewalskiego w przyszłym roku. Jeżeli ktoś z Państwa w tym roku spędził urlop w Pobierowie, Pustkowie, Trzęsaczu, Rewalu, Niechorzu albo w Pogorzelicy oraz zaparkował swoje auto na przydrożnym parkingu i w dodatku odnajdzie gdzieś bilet parkingowy – zachęcam do wystąpienia o zwrot opłaty. Gdyby ktokolwiek miał jakieś wątpliwości co do sprawy „Parkobiznesu” polecam zapytać u źródła: wojt@rewal.pl, ug@rewal.pl, tel. 91 38 49 011 (adresy e-mail oraz nr telefonu za http://www.bip.rewal.pl/ ).

Zbigniew N.

Przeczytaj również: http://www.widoki.info/parkobiznes-bezprawne-oplaty-parkingowe-w-gminie-rewal/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Straż gminna (miejska), Strefa płatnego parkowania, Zarząd dróg. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na Parkobiznes – Bezprawne opłaty parkingowe w Gminie Rewal

 1. cieciu pisze:

  Pod pozorem walki ze smogiem Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zmianą przepisów dot. opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Opłaty mogą zdrożeć 3krotnie….Samorządy już zacierają ręce…

  https://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/wysokosc-oplat-za-parkowanie-w-centrach-miast-to-decyzja-samorzadow/

  • Krzysiek pisze:

   To jest mały pikuś. Proszę sobie wpisać w google: „parking szpital opłata dodatkowa” a wyskoczy mnóstwo stron opisujących prawdziwy PARKINGOWY BANDYTYZM. Ale co tam – jakie bandyckie państwo, takie bandyckie „prawo” i bandyckie opłaty parkingowe. Nigdzie na świecie nie ma czegoś takiego, no ale „Polak potrafi” – zajebać drugiego Polaka jak nikt inny na świecie 🙁 !

 2. 31węzłowy Burke pisze:

  Pytanie które nasuwa się automatycznie : co na to policja która MUSI posiadać wiedzę na ten temat czyli bezczelnego łamania prawa ? A może Redakcja zapyta miejscowy posterunek dlaczego nie podjęli śledztwa w tej sprawie ? A może jednak podjęli ? A może zapytać ich przełożonych ? Policjanci , kłania się wam, i nie tylko, art.231 kk, art.233 kk, art. 234kk, art.235kk, art.236kk,art.240kk. Śmierdzi już daleko , bardzo daleko. Tak jakby z rozpędu przyjrzyjcie się SG z Karnic bo w/w takie same. 31

 3. Michal.moto pisze:

  Jakbym takie hasło usłyszał od parkingowego to by usłyszał mój gromki śmiech. A jakby tak zrobił i nie chciałby mnie puścić to telefon na Policję myślę, że poskutkowałby tym, żeby przestawił auto.
  Ale faktycznie, w górach to każda w miarę prosta łączka to dzierżawa i zazwyczaj pijani stójkowi. Wspomniany parking górny w Błędnych Skałach jest dlatego tak drogi bo tam mało miejsca jest i naprawdę lepiej zaparkować na dolnym i przespacerować się na górę pieszo a nie cisnąć się ze spalinami na górę pojazdem.

 4. " przyjaciel " komendanta z Karnic pisze:

  Spodziewam się, że wójt ” zez ” Rewala pielęgnuję pewną traumę ” zez ” harcerstwa bo jego działania jednoznacznie wskazują, iż ASEM to tam nie był. Zemsta za nieudane harcerstwo przenosi się obecnie na turystów a przygotowywane nań zasadzki wygenerowane są z traumatycznych przeżyć. Bo kto , kto miał szczęśliwe dzieciństwo odcina rękę , która go karmi. Gostek zadłużył gminę, których nie spłacą za życia wójta choćby miał żyć jeszcze 100 lat !!! Przychody z parkingów będą systematycznie malały bo inteligentny turysta pojedzie tam gdzie go nie okradają. Panie wójt ” zez ” Rewala okaż pan przyjaźń turyście a dochody wzrosną po wielokroć niż te z parkingów. Zapomnij pan, że w harcerstwie było h….. a przyjmij do wiadomości, że substytutem budżetu nie naprawisz !

 5. Stołowy pisze:

  A np. wjazd na zwiedzanie Błędnych Skał w górach Stołowych bodajże 2 godz. to koszt 20 zł. Parkingowy na górze mówi tak: „jak mnie pan wkurwisz, to pana tak zastawię, że do rana nie zjedziesz na dół, i będziesz płacił jak za zboże…” Większość parkingów od 10zł w górę i żadnych parkometrów Każdy kawałek płaskiej łąki, to dzirżawa i pijany stójkowy. To dopiero biznes turystyczny. Zapraszam więc w Karkonosze. Rewal to taniocha, bo na plaże wjazd za darmo nie jak w górach bramka i 7 zł.

  • Zbigniew N. pisze:

   Gmina Rewal także ma wiele parkingów „nie będących drogami publicznymi” czyli na swoich odrębnych działkach, zorganizowanych lepiej (szlabany, automatyczne pobieranie opłat…) i trochę i gorzej. Tam opłaty mogą być pobierane zgodnie z prawem praktycznie każdego dnia i do woli – nikt tego nie kwestionuje, tak samo jak prywatnych parkingów.

   Sprawa dotyczy jednak dróg publicznych ( dobra wspólnego; utrzymywane przecież z naszych podatków ) Wszystkie główne ulice w całej gminie obstawione były parkomatami, których najzwyczajniej być tam nie mogło (Nie ma Stref Płatnego Parkowania !).
   Równie dobrze ja czy Ty bez żadnego umocowania prawnego moglibyśmy sobie postawić taki zbójecki parkomat i czerpać z niego nielegalne korzyści, oszukując przy tym kierowców. Tylko, że ja czy Ty trafilibyśmy za to od razu za kraty …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *