Nielegalny PolCam nadal używany przez Policję. Mamy kolejne uniewinnienie

Artur Mezglewski

Zapadł kolejny wyrok uniewinniający w sprawie o przekroczenie prędkości zarejestrowane prędkościomierzem kontrolnym typu PolCam – tym razem we Wrocławiu. Wyrok został wydany w dniu 2 marca 2023 r. i jest już prawomocny. Wrocławski proces monitorowaliśmy od samego początku – korzystając z pomocy dziennikarzy czasopisma Skarga.com 

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej – wpisując się w wyrazistą linię orzeczniczą, która ukształtowała się po przełomowym orzeczeniu Sądu Rejonowego w Białymstoku z dnia 2 grudnia 2020 r. w sprawie XIII W 297/19 – zwrócił uwagę na bardzo ważną rzecz: w postępowaniach, w których mamy do czynienia z pomiarem nielegalnym nie mogą zostać uznane za miarodajne jakiekolwiek opinie biegłych, gdyż biegli wypowiadają się co do faktów, a nie co do prawa.

  1. Główne tezy ustnych motywów wyroku z dnia 2 marca 2023 r.

Wyrok Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej z dnia 2 marca 2023 r. w sprawie XII W 359/20 stał się prawomocny, gdyż strony nie złożyły apelacji. Z tego samego powodu Sąd nie sporządził (i nie sporządzi) pisemnego uzasadnienia. Na szczęście ustne motywy wyroku zostały zarejestrowane przez naszych dziennikarzy.  Publikujemy je niniejszym na naszych łamach. Zamieszczamy ponadto nagranie audio-video z ogłoszenia wyroku.

Sąd stwierdził m. in., że:

„Jedynym możliwym rozstrzygnięciem w tej sprawie jest uniewinnienie obwinionego – z uwagi na to, że pomiar został wykonany przez urządzenie w takim trybie i taki sposób, który budzi wątpliwości co do tego, czy została zmierzona prędkość [pojazdu] obwinionego w sposób prawidłowy i że prędkość, którą podało urządzenie PolCam jest prędkością wiarygodną, z jaką miał się obwiniony poruszać. Wynika to z dołączonych decyzji i dokumentów Głównego Urzędu Miar, który dopuścił to urządzenie tylko i wyłącznie do pracy w trybie ręcznym, natomiast nie w trybie automatycznym – a jak zeznali w październiku ubiegłego roku świadkowie na rozprawie, czyli policjanci – pomiaru tego dokonali w sposób automatyczny.

W zasadzie dopuszczone w tej sprawie opinie nie mają większego znaczenia, dlatego Sąd w motywach ustnych nie będzie rozwodził się  nad ich rzetelnością, czy wiarygodnością” (…)

Ogłoszenie wyroku z dnia 2 marca 2023 r.:

 

Na temat prędkościomierza PolCam pisaliśmy wcześniej:

Wideorejestrator PolCam, czyli przekręt stulecia

 

Kierowca uniewinniony, ale ci, którzy nielegalnie używają prędkościomierza PolCam – bezkarni

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biegli sądowi, Główny Urząd Miar, Opinie biegłych, PolCam. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Nielegalny PolCam nadal używany przez Policję. Mamy kolejne uniewinnienie

  1. antypies pisze:

    Jeszcze parę miesięcy jak nie daj Boże Pisokracja wygra będzie jeszcze gorzej, co nie oznacza, że gdy wygra PO będzie lepiej! Wyrok cieszy ale ile pracy trzeba włożyć, żeby odeprzeć tak perfidny atak na obywatela. Pytanie ile będzie to trwać jest zasadne, jednak odpowiedz jest znana – dopóki będzie bezkarność policji za bandytyzm.

  2. Bazooka Charlie pisze:

    Bezkarność oszustów jest zamierzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *