Lokalizacja przenośnych urządzeń rejestrujących straży gminnych

Artur Mezglewski

Do Sejmu wpłynął  projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym, która ma m. in. uporządkować kwestie finansowe związane z wpływami z mandatów. Zanim jednak dojdzie do uporządkowania tego problemu, na naszych drogach nadal dostrzec można działania konkurencyjne pomiędzy poszczególnymi służbami bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zdarza się, że na tym samym odcinku drogi Policja swoim radarem ściąga zyski dla państwa, a straż gminna ustawia po przeciwnej stronie drogi własny sprzęt, kosząc haracze dla gminy (i dla swoich prywatnych kooperantów).

 1. Organ zarządzający bezpieczeństwem w ruchu drogowym

Organem zarządzający bezpieczeństwem w ruchu drogowym jest właściwy miejscowo komendant  powiatowy Policji.  Natomiast Straże gminne realizują zadania z zakresu kontroli ruchu drogowego w uzgodnieniu i pod nadzorem tegoż komendanta. W zakresie stosowania przenośnych urządzeń rejestrujących, reguluje to odpowiedni przepis  ustawy prawo o ruchu drogowym. Przepis ten stanowi m. in., iż

„strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji”.

2.      Zasady umieszczania fotoradarów straży miejskich

Zgodnie z przepisami rozporządzenia wykonawczego Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, strażnicy gminni (miejscy) przenośne urządzenia rejestrujące instalują:

a)      w widocznym miejscu drogi,

b)      w sposób niepowodujący dodatkowego utrudnienia w ruchu innym jego uczestnikom, ponad wynikający z ograniczeń w obowiązującej organizacji ruchu na tej drodze.

Straż miejska nie może umieszczać uradzeń pomiarowych:

a)      w odległości mniejszej niż 500 m od innego urządzenia rejestrującego zlokalizowanego na tej samej drodze i dokonującego pomiarów prędkości w tym samym kierunku ruchu, o ile na odcinku tym nie jest usytuowane skrzyżowanie,

b)      na drodze, na której jest zlokalizowane urządzenie, które ujawnia naruszenia przepisów ruchu drogowego na określonym odcinku drogi, dokonujące pomiaru w tym samym kierunku ruchu

A ponadto:

odcinek lub miejsce wykonywania czynności jest oznakowane znakiem drogowym, zgodnie z przepisami o znakach i sygnałach.

 3. Praktyka

Stowarzyszenie Prawo na Drodze – w ramach  wykonywania swojego celu statutowego,  polegającego na monitorowaniu procesów stosowania prawa przez organy władzy publicznej, ujawniło, iż koordynacja zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego nie stoi na najwyższym poziomie. Przede wszystkim brak jest takiej koordynacji pomiędzy działaniami Policji i straży gminnych. Zdarzają się sytuacje, gdy niemal w tym samym miejscu, na tym samym odcinku drogi, Policja i straż gminna dokonują pomiarów prędkości dwoma różnymi urządzeniami.

 4. Przykład – powiat Nowa Sól

Poniżej zamieszczamy film dokumentujący wyżej opisaną sytuację. Akcja rozgrywa się w miejscowości Gołaszyn (droga krajowa nr 3).

http://www.youtube.com/watch?v=d_igipZJurg

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotoradary, Policja, Ręczne mierniki prędkości, Stowarzyszenie Prawo na Drodze, Straż gminna (miejska) i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Lokalizacja przenośnych urządzeń rejestrujących straży gminnych

 1. Lubuszanin pisze:

  Ciekawe czy jakieś przepisy regulują kto może się grzać (osoby nie będące pracownikami urzędu) w samochodzie SG? Chodzi mi o tego pana co sobie zastrzegł wizerunek i głos – zapewne właściciel radaru. Swoją drogą „rąbnać” taki osamotniony fotoradar to żaden problem. Góra 5 sekund, na pakę i rura 🙂 Zanim strażnik wróci do auta a ten drugi do swojego auta, to szukaj wiatru w polu lub na allegro 🙂

  • Krzysiek pisze:

   „Rąbnąć” w to najlepiej zużytą kulą z kręgielni. Jeden celny strzał przy prędkości 70 km/h i po zawodach:)

 2. Krzysiek pisze:

  A oto lokalizacja fotoradaru SM Kamienica Polska w Wanatach pod Częstochową.
  W każdy dzień roboczy mijam dokładnie ten fotoradar i potwierdzam fakt praktycznie już tylko wyłącznie takiego jego ustawienia jak na tym filmie:
  http://www.youtube.com/watch?v=Y6gmMgzGftI

 3. Krzysiek pisze:

  Na przykładowym filmie sytuacja jest rzeczywiście kuriozalna ! Policjantka bardzo się pilnuje, aby wykonywać pomiary tylko dla nadjeżdżających z przeciwnego kierunku niż jest ustawiony fotoradar SM, który prawdopodobnie ma możliwość wykonywania fotek jadącym z obu kierunków. Ponieważ jednak radiowóz jest z daleka widoczny więc praktycznie wszyscy zwalniają i tym sposobem obie dzielne formacje mogą sobie tak stać dzień i noc, aż się trafi jaki prawdziwy frajer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *