Kontrola społeczna kontroli kaskadowych w dniu 25.02.2018 r.

Raport Komisji Społecznej SPnD z kontroli kontroli kaskadowych Policji w dniu 25 lutego 2018 r. na drodze krajowej nr 19 między Rzeszowem a Lublinem

W związku z ogłoszeniem policyjno-pasterskim i zarządzeniem Kontroli Kaskadowych w dniu 25 stycznia 2018 r. przez Policję – Stowarzyszenie Prawo na Drodze powołało czteroosobową Komisję Społeczną, która dokonała kontroli kontrolujących policjantów.
Na kontrolę wybrano trasę nr 19 między Rzeszowem a Lublinem, ponieważ w mediach policja wskazywała, że szczególnie będzie działała na tej trasie. Kontrola była wieloosobowa – cztery osoby z zachowaniem równego parytetu płci. Była ona również długotrwała połączona z obserwacją operacyjną kontrolujących kaskadowo i dokumentowaniem przebiegu działań policjantów.

I. Stwierdzono dwa wideorejestratory, które własną prędkość przypisywały kierującym pojazdami, co kończyło się przyjętymi mandatami.

Wniosek:  należy nadal edukować społeczeństwo i kontynuować działalność edukacyjną, że wideorejestrator nic nie mierzy, a podaje własną prędkość. Być może wiedza ta dotrze także do policjantów.

II. Stwierdzono dwa przypadki dokonywania pomiaru prędkości z wnętrza pojazdu służbowego w ruchu urządzeniem Iskra – a pomiar dotyczył pojazdów jadących w kolumnie  (bo taki sposób jazdy wymusiły na trasie kontrole kaskadowe).

III. Na trasie wykryto 15 punktów kontroli z użyciem ręcznych urządzeń pomiarowych, które poddano kontroli społecznej. Wszystkie radiowozy ukryto w zaroślach, dróżkach itp. z uwagi na zapewnienie aktywności fizycznej policjantów, którzy po pomiarze, musieli żwawo w kroku przejść do jezdni w celu zatrzymania kierującego. Oczywiście wyklucza to zachowanie wymogów instrukcji obsługi.

IV. Kontrola społeczna kontroli kaskadowych ujawniła ponadto, że:

 • dwa razy wystąpiła Iskra,
 • cztery razy wystąpił techniczny obiekt zabytkowy Rapid,
 • pięć razy wystąpił Ultralyte,
 • cztery razy ukryto przed kontrolującymi urządzenia pomiarowe z uwagi na tajny charakter urządzeń.

W Janowie Lubelskim mają dwa Rapidy i Ultarlyte. Powstaje zatem publiczne pytanie:

 • czy wszystkie urządzenia używane jednocześnie miały legalizację?
 • czy wszystkie Rapidy rzeczywiście mają aktualną legalizację?
 • czy Rapidy były prawidłowo zasilane i czy w czasie pracy Rapidami radiowozy pracowały na włączonym silniku?

V. W czasie wykorzystywania urządzeń Iskra i Rapid stwierdzono pomiary kolumn z dość dużych odległości. Natomiast używanie Ultarlyte odbywało się ze znacznych odległości także w pojazdy jadące w kolumnach. Oczywiście nikt nie przejmował się liniami energetycznymi, masztami telefonii komórkowej itd.

VI. Przed kontrolującymi społecznie, kontrolujący kaskadowo ukryli czterokrotnie urządzenia pomiarowe. Twierdzenia, że urządzenia te nie miały legalizacji są oczywistą spekulacją i nie polegają na prawdzie, podobnie jak twierdzenia, że były to urządzenia sprzed I wojny w Iraku. Były to z pewnością tajne urządzenia pomiarowe, które działają w oparciu o szczególne umiejętności policjanta oparte na telepatii księżycowej. Policjant po prostu wie, ile ktoś jechał mierzy dotąd aż uzyska wynik na wyświetlaczu odpowiadający jego myślom i może już okazać taki pomiar kierującemu. Nowoczesne urządzenia potrafią nawet zrobić w takiej sytuacji zdjęcie, czasem na zdjęciu będzie Pan Emil lub wózek sklepowy.

Wnioski z kontroli

Policjanci błędnie dokonywali wyboru miejsca kontroli. Używali urządzeń niezgodnie z instrukcją. Same pomiary były błędnie wykonane. Wykorzystywano urządzenia, które nie spełniają wymogów prawa – nie identyfikują pojazdu, a Rapid, nie odróżnia kierunków jazdy pojazdów.

Ciekawostka

Jednokrotnie ujawniono zatrzymanie z uwagi brak żarówki (przepalenie przedniej żarówki, starszy pojazd, który nie sygnalizował spalenia żarówki), policjant udzielił kierującej upomnienia i poprosił ją o wymianę. Obyło się bez mandatu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Organizacje społeczne, Policja, Ręczne mierniki prędkości, Wideorejestratory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na Kontrola społeczna kontroli kaskadowych w dniu 25.02.2018 r.

 1. kwiatul pisze:

  Czyli w dalszym ciagu – jest to zorganizowana grupa przestepcza o charakterze zbrojnym dzialajaca w zmowie i porozumieniu. jest to czyn karalny.
  I dlaczego zaden ukladowy prokuratorzyna nie podejmie dzialan z urzedu? aaaaa, jest czlonkiem zorganizowanej grupy przestepczej….
  Ajaki maja nazwiska i adresy ci przestepcy? do jakich szkol chodza ladnie ubrane ich dzieci chwalac sie mniej zamoznym kolegom co robia ich rodzice? Mysle, ze trzeba to pietnowac. Tak, zeby rodzinom bylo wstyd za zlodziejstwo tych bandziorow

 2. egon pisze:

  Jak mają użytkować zgodnie z wymogami jak nie posiadają urządzeń mierzących warunki pracy mierników . Jestem w posiadaniu pisma że kpp nie posiada higrometrów ,termometrów i mierników natężenia pola elektromagnetycznego . Zupełnie nie przeszkadza to użytkować np iskrę 1 bez sprawdzenia warunkow w jakich pracuje .

 3. skazany pisze:

  „Policjanci błędnie dokonywali wyboru miejsca kontroli. Używali urządzeń niezgodnie z instrukcją. Same pomiary były błędnie wykonane. Wykorzystywano urządzenia, które nie spełniają wymogów prawa – nie identyfikują pojazdu, a Rapid, nie odróżnia kierunków jazdy pojazdów.”
  Czyli ogólnie rzecz ujmując nic ważnego nie zaszło. Kontrolujący (społecznie) kontrolujących (służbowo) stwierdzili brak zmian w stanie rzeczy. Co było do przewidzenia, niestety.

 4. wwm pisze:

  Oj tam, oj tam. Czepiacie się drobiazgów. Większe rzeczy się dzieją . Błaszczak (co to do niedawna ministrował przydrożnym misiom) „wzmacnia flankę”, a Brudziński (nowy minister od misiów) już idzie po „polskich faszystów”! Jednym słowem – jest dobrze!

 5. 31wB pisze:

  Genialne! Wynik okrutny… 31

 6. deV pisze:

  „Prawo jest jak płot – żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, a bydło przynajmniej się nie rozłazi, gdzie nie powinno.”

  Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, że jest inaczej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *