Kolejny Sąd poddaje w wątpliwość pomiar prędkości urządzeniem Ultralyte 20-20!

Artur Mezglewski

Mamy kolejny, jeszcze ciepły wyrok – tym razem Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 23 października 2018 r. (VI Ka 695/18), w którym Sąd uchylił wyrok skazujący w sprawie o pomiar prędkości urządzeniem laserowym Ultralyte 20-2o. Sąd Okręgowy nie tylko potwierdził podnoszoną już wcześniej tezę, że policyjny pomiar prędkości musi być zindywidualizowany (a Ultralyte nie posiada takiej funkcjonalności), ale wyraził wprost pogląd, że urządzenie Ultralyte nie spełnia temporalnych przepisów rozporządzenia metrologicznego (czyli używany jest nielegalnie).

Sąd w uzasadnieniu wyroku poddał w wątpliwość opinię biegłego Andrzeja Jąderki, która stanowiła „podkładkę” dla uchylonego wyroku skazującego. To pierwszy taki przypadek! Może wreszcie ktoś zainteresuje się na poważnie działalnością tego „biegłego”.

Ale to nie wszystko. Sąd poddając w wątpliwość rzetelność stwierdzeń biegłego Jąderki, co do możliwości wystąpienia efektu ślizgania, powołał się na publikację Prawo dowodowe w postępowaniach administracyjnych i wykroczeniowych z zakresu ruchu drogowego – przygotowaną przez Stowarzyszenie Prawo na Drodze! Chce się żyć…

Poniżej publikujemy sentencję wyroku oraz obszerne fragmenty jego uzasadnienia.

Linkujemy ponadto materiał dotyczący najbardziej rozchwytywanego obecnie przez sądy biegłego z zakresu pomiarów prędkości w ruchu drogowym. Popularność jednak nie zawsze idzie w parze z wiedzą i fachowością. Andrzej Jąderko z pewnością nie jest Bogusławem Morką polskiej metrologii…

 

Wnosimy o skreślenie biegłego Jąderki z listy biegłych

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biegli sądowi, Laserowe mierniki prędkości, Opinie biegłych, Postępowanie dowodowe, Ręczne mierniki prędkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

16 odpowiedzi na Kolejny Sąd poddaje w wątpliwość pomiar prędkości urządzeniem Ultralyte 20-20!

 1. specus pisze:

  Taka ciekawostka

  https://olsztyn.onet.pl/olsztyn-rozprawa-policjanta-wjechal-w-motocyklistow/4rjkyc5

  to ma być linia obrony – bo miał letnie opony na przodzie w zimie? – albo papuga niskich lotów albo chce mu dokopać bo sam kiedyś dostał mandat za stłuczkę z powodu „niedostosowania prędkości do warunków” 🙂

 2. 31węzłowy Burke pisze:

  Prawo kierowcy. To pojedyncze przypadki w miarę normalnych sędziów. Tylko przypadki. To Imperium Zła czyli machina panstwa jest przyczyną bezczelnego okradania społeczenstwa. Ale jak to zmienić aby policja nie oszukiwała ? Ma ktoś pomysł? Wg.mnie MUSI być stałe dojście do znanej telewizji aby natychmiast pokazywać oszustów w niebieskich mundurach. Niech wszyscy wiedzą kto obok mieszka…31

  • Krzysiek pisze:

   Ponoć jest przepowiednia, że odnowa moralna świata zacznie się od Polski.
   Jak dotąd to raczej idziemy w dokładnie przeciwnym kierunku 🙁

   • skazany pisze:

    Ta, ale najpierw będzie Ostatnia Wojna Światowa i potop.
    Już się cieszę, tylko tego mi brakuje do pełni szczęścia.

    • Krzysiek pisze:

     Buduj waść „Arkę Skazanego” 🙂

     • skazany pisze:

      Śmiej się, śmiej!
      Na razie mam przeciekającą (lekko) łódkę wędkarską 2 i 1/2 osobową. Oraz mały katamaran, rozłożony a w dodatku jakieś 100 km od domu. W zasadzie 50% katamaranu (naprawdę niedużego!!), bo kupiliśmy go we dwóch. Nawet nie wiem gdzie są żagle.

      Jakoś nie bardzo widzę siebie w roli Noego.

 3. mjozwiak6 pisze:

  Kolejny sukces, to efekt ciężkiej pracy profesjonalistów! Trzeba dotrwać do dnia w którym policyjne zabawki do robienia statystyk staną się elektrośmieciami!

  • Krzysiek pisze:

   Bardzo drogie będą te elektrośmieci mimo, że najpewniej już na siebie „zarobiły”. „Władza” ma zatem dwa wyjścia: albo zezłomować sprzęt już zamortyzowany i zakupic nowy spłniający wymogi prawa (przez siebie uchwalonego), albo … zmienić prawo tak, aby zużyty sprzęt nadal był „sprawny inaczej”, ale już zgodnie z prawem. Za ktorą opcją będzie lobbować nasz dzielna policja to chyba nikt tutaj nie ma najmniejszych złudzeń….

   • mjozwiak6 pisze:

    Na bank sprzęt używany przez policję nigdy nie będzie doskonały, nikt tego nie chce. Gdyby pomiary były rzetelne nie możliwe stanie się sterowanie wpływami do budżetu i policjantami. Jak policjant ma zabawkę to każdy komendant w każdej chwili nakaże mu zrobić wyniki i on to zrobi – ba cały czas myśli jak wytrwać 15 lat a teraz 25 lat i mieć wszystko w d…e!!!

 4. Renata pisze:

  Adwokat wam się udał, ciekawe czy by się mną zajal

 5. Monika pisze:

  A adwokat to Michał Skwarzynski? Ten Skwarzynski? 🙂

 6. Fanka pisze:

  adwokat doktor Michał Skwarzyński 🙂 znowu! Idol wielu studentek, pewnie dlatego ukryliście dane , ciekawe co na to małżonka!

 7. Prawo Kierowcy pisze:

  Podszywacie się pod sukcesy Prawa Kierowcy z FB i Certare !Przestańcie!

  • redakcja pisze:

   Ja osobiście tę sprawę pilotowałem. Nie sądzę, aby Prawo kierowcy przypisywało sobie nie swoją sprawę. mają swoje sukcesy. A certare? czy certare wygrało kiedykolwiek jakaś sprawę!? Ano tak, wygrało. Swoją. dzięki biegłemu Teteryczowi, którego później prześladowało przez całe lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *